Güncelleme Ve Yama Yaşam Döngüsü İçin Yararlı Kaynaklar

Updates

Güncellemeler ve yamalar hepimiz için çok önemli fakat bu kadar güncellemeyi nasıl takip edeceğiz diye kendi kendinize soruyor olabilir Ayrıca yayınlanan o yamanın sizin için ne kadar önemli olup olmadığını ve ne zaman yükleyeceğinize karar veremiyorsanız bu yazı tam size göre J Bu yazımda VMware hakkında Abone olabileceğiniz veya vmware ürünlerini ne zaman güncelleyeceğiniz hakkında bir kaç yararlı kaynak sunmaya çalışacağım.

 

Security Advisory

Size ne zaman güncelleme yapacağınızı söyleyemeyem fakat bu linke girip abonelik oluşturduğunuzda güncellemenin ne kadar önemli olup olmadığı veya bu güncellemeyi ne kadar bekleteceğinize karar verebiliriniz. VMware Security Advisories’e abone olduğunuzda henüz yaması yayınlanmamış hataları öncesinden aşağıdaki örnekte yer alan mail örneğindeki gibi hangi vmware uygulamalarının etkilendiğini öğrenebilirsiniz.  VMware’in burada bulunan güvenlik blogunu da takip edebilirsiniz

Resim-1

 

Patch and build numbers

Nedir bu Patch ve build number bir çok sanallaştırma admini bunların tam olarak ne olduğunu bilmez tabi bilmeside beklenirmi tartışılır. aslında sanallaştırma platformu yöneticileri her güncellemeyi açıklayan bir kb numarası veya cve numarasını olduğu bilse işler bir nebze daha kolaylaşabilir. Temel olarak bu bilgiler ile  şuan hangi versiyonda olduğunu veya hangi versiyona geçmek istediğini rahatlıkla planlayabilir.

şu anda hangi versiyonda  olduğunuzu, hangi yamaların yayınlandığını, kaç tanesinin kritik olduğunu ve bunun ne anlama geldiğini buradan öğrenebilirsiniz

Resim-2

 

Knowledge-base Updates

VMware ‘in bilgi bankasını bilmeyen varmıdır acaba ? VMware ile alakalı yaşadığınız herhangi bir sorunda ilk başvuracağınız noktalardan birisi VMware ‘in bilgi bankasıdır. Buraya  epostanızla abone olabilir ve bu konuyla alakalı blogu buradan takip edebilirsiniz.

 

Resim-3

 

Interoperability

VMware ürünlerinin donanım yazılım uyumlulukları için bir klavuz sayfaları bulunmaktadır. Bu klavuz sayfasına giderek öncesinde donanımlarınızın uyumluluğunu kontrol edebilirsiniz.

 

Resim-4

 

2 Farklı VMware ürününe ait uyumluluk kontrolü için ise örneğin vCenter Server 6.7 Update 3 ile VMware vRealize Log insight 8.0 uyumluluğu bu linki kullanabilirsiniz.

 

Resim-5

 

VMware Site Recovery Manager ‘in hangi Microsoft SQL Server Uyumluluğunu aşağıdaki şekilde kontrol edebiliriz.

 

Resim-6

Son olarak, belirli bir ürünün en yeni sürümüne yükseltmelerin mevcut sürümünüzden desteklenip desteklenmediğini bu matriz üzerinden görebilir böylece yükseltmelerinizi buna göre planlayabilirsiniz.

Resim-7

 

 

 

 

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık