How to download an older version of VMware Tools

 Nedir  : VMware tarafından geliştirilen bu küçük yazılım paketi,ESXi hypervizöründe çalışan sanal makinelere kurulur. Sanal makinenizde kurulu VMware Tools yoksa, çözünürlük, klavye ve fare kullanımıyla ilgili sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. VMware Tools bunların dışında “the ability to take quiesced snapshots of the guest OS” anlık olarak işletim sisteminin snapshot alma özelliği sağlamaktadır. Daha fazla ayrıntı için ilgili KB ‘ye gidebilirsiniz.

Sanallaştırma ortamlarında bazen belirli bir işletim sistemi sürümü için VMware Tools’un önceki sürümlerini aramanız ve indirmeniz  gerekebilir.

Bu tarz durumlarda aşağıdaki URL bize yardımcı olacaktır.

https://packages.vmware.com/tools/esx/index.html

 

Sayfayı ziyaret ettiğinizde bugüne kadar yayınlanan VMware ESX’in tüm sürümlerini listelendiğini görebilir sürüm geçmişi ve versiyon bilgilerini https://packages.vmware.com/tools/versions linkinden ulaşabilirsiniz.

 

VMware Tools’u kullandığınız işletim sistemine göre download etmek için öncelikle kullandığınız versiyonun klasörüne giriyoruz. Ben örnek olarak vsphere 6.7 update 2 versiyonunu seçtim.

 

Kullandığınız işletim sistemine göre ilgili klasörden  vmware tools’u download ediyoruz.

Resim-3

 

Bu yazımızda vmware tools’un öneminden ve önceki sürümlerinden bahsettik bir sonraki yazımızda görüşmek üzere

Yazı dolaşımı

Exit mobile version