Server 2008 R2′de Recycle Bin ile Silinen Nesnelerin Geri Getirilmesi

Active directory’de yanlışlıkla sildiğimiz bir kullanıcıyı veya ou’yu restore etme işlemini gerçekleştireceğiz.Windows 2008 R2 gelen bu özellik it kullanıcılarının çok işine yarayacak gibi görünüyor. Daha önceki Windows versiyonlarına baktığımızda sildiğimiz bir kullanıcıyı veya ou restore etmek authorative restore veya buna benzer imajlama programları kullanıyorduk. Artık R2’de Recycle bin olması tüm sistem yöneticilerinin işini kolaylaştıracaktır. Uygulamada dikkat etmemiz gereken adımları sıralayacak olursak kesinlikle Active Directory forest functional leveliniz Windows server 2008 r2 olmak zorunda .

İlk olarak Recyle bin aktif ediyoruz bunun icin Active Directory Module for Windows PowerShell çalıştırıyoruz.

Resim-1


Çalıştırmış olduğumuz Powershell’de Enable-ADOptionalFeature “Identity ˜CN=Recycle Bin Feature,CN=Optional Features,CN=Directory Service,CN=Windows NT,CN=Services,CN=Configuration, DC=contoso,DC=com’ “Scope ForestOrConfigurationSet “Target ˜contoso.com’ komutunu çalıştırıyoruz. Burada ilgili yerleri değiştirmeyi unutmayalım. Artık Recycle bin aktif iptal etmemiz şimdilik söz konusu değil.

Resim-2


Örnek olarak Muhasebe ou’sunu siliyorum.

Resim-3


Restore işlemi için yine Active Directory Modüle for Windows PowerShell’da Get-ADObject -ldapFılter:”(msDS-LastKnownRDN=Finance_Department)” “İnçludeDeletedObjects | Restore-ADObject komutunu çalıştırıyorum tabi yine bu komut üzerinde ilgili değişiklikleri yapmayı unutmayalım

Resim-4


Bir sonraki örneğimizde bu sefer Muhasebe ou’da bulunan bir kullanıcıyı silip restore işlemini gerçekleştiriyoruz. Yine powershell kullanarak Get-ADObject -Filter {displayName -eq “Onur Can”} -IncludeDeletedObjects | Restore-ADObject komutu koşturuyoruz ve silmiş olduğumuz kullanıcıyı geri getirdik.

Resim-5


Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık