1. Anasayfa
  2. Günlük

CentOS Projesi, odağını CentOS Stream’e kaydırıyor

CentOS Projesi, odağını CentOS Stream’e kaydırıyor
0

CentOS, Community Enterprise Operating System’in kısaltmasıdır ve RHEL’in (Red Hat Enterprise Linux) %100 yeniden oluşturulmuş halidir. CentOS topluluk tarafından desteklenen ücretsiz bir kurumsal Linux dağıtımı olarak sunulmuştu. Linux’ta iyi olan ve RHEL destek ücreti ödemek istemeyen geliştiriciler ve paradan tasarruf etmek isteyen kurumlar her zaman centos ‘u tercih etmiştir.Ancak, ücretsiz yolculuk sona ermesi ile birlikte Red Hat,  CentOS Linux 8’in 2021’de sona ereceğini duyurdu.

 

CentOS Stream, Red Hat tarafından geliştirilen ve CentOS projesinin bir parçası olan bir işletim sistemi dağıtımıdır. Bu dağıtım, Red Hat Enterprise Linux (RHEL) ve Fedora arasındaki geçişte kullanıcılara daha hızlı ve daha esnek bir seçenek sunar.

CentOS Stream, sürekli bir dağıtımdır ve herhangi bir zamanda güncellenir. Bu nedenle, sürümler arasında geçiş yapmak daha kolaydır. Ayrıca, CentOS Stream, Red Hat tarafından öncelikle test edilir ve sonra RHEL ve Fedora için kullanılır. Bu sayede, kullanıcılar en son teknolojileri ve özellikleri daha erken kullanabilirler.

CentOS Stream, özellikle geliştiriciler ve sistem yöneticileri için ideal bir seçenek olabilir çünkü en son teknolojileri ve özellikleri daha erken kullanabilirler ve bu dağıtım sürekli olarak güncellenir. Ancak, bu dağıtımın daha yüksek bir hata olasılığı olduğu ve daha az stabil olabileceği unutulmamalıdır.

CVE’ler CentOS Stream’de nasıl ele alınacak?

Mevcut RHEL sürümünde çözüldükten sonra güvenlik sorunları CentOS Stream’de güncellenecektir . Açıkçası, ambargolu güvenlik yayınları, ambargo kaldırılana kadar kamuya açıklanamaz. Zamanlama için herhangi bir SLA olmayacak olsa da, Red Hat Mühendisleri bu sürümlere göre başka paketler oluşturacak ve test edecek.

Başka bir deyişle, CentOS Streams kullanıcıları RHEL’i herkesten önce test edecek ve hataları bildirecek, ancak RHEL’de çözülene kadar güvenlik güncellemelerini alamayacaklar. Çok zor durum.

Bu, CentOS Stream’in artık RHEL BETA test platformu olduğu anlamına mı geliyor?

Hayır . CentOS Stream, RHEL’den önce düzeltmeler ve özellikler alacak. Genel olarak konuşursak, bu paketler RHEL sürümüne girene kadar CentOS Stream de kullanılacak ve  RHEL’in daha az hataya ve daha fazla çalışma zamanı özelliğine sahip olması düşünülmektedir.

CentOS Linux 8 Alternatifleri

100% RHEL compatibility (bug-to-bug):

  1. AlmaLinux
  2. Rokcy Linux
  3. Oracle Linux

15 yılı aşkın bir süredir Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim. Bilişim sektörü ile alakalı farklı eğitimler sertifikalar edinerek bu sektör içerisin de son 12 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yeditepe Üniversitesi Makine bölümü ve Eskişehir Üniversitesi işletme bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonlarda görev aldım.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir