1. Anasayfa
  2. Virtualization
Trendlerdeki Yazı

VMware vSphere 7 Update 1’deki Yenilikler

VMware vSphere 7 Update 1’deki Yenilikler
0

VMware, vSphere 7 GA Mart 2020’deki son sürümünden bu yana bir takım geliştirmeler yaparak  vSphere 7.0 Update 1 ‘i ekim ayı içerisinde piyasaya sürmeyi hedeflediğini açıkladı. vSphere 7 ile birlikte VMware müşterileri geleneksel ve modern uygulamaların için tek bir platform tarafından yönetilmesi büyük ilgi gördü. vSphere’in bugüne kadarki en çok beklenen sürümlerinden biri yapan şey, müşterilerin bugün vSphere’de çalışan 70 milyondan fazla iş yükünü hızla modernize edebilmesidir.vSphere 7.0 Update 1 ile birlikte karşımıza hayatımızı kolaylaştıracak önemli değişiklikler yer almaktadır.

 

Scale Without Compromise

vSphere, yüksek performanslı uygulamaların ve SAP HANA, Epic Operational Databases, InterSystems Caché ve IRIS gibi yoğun bellek kullanan veritabanlarının taleplerini karşılamak için altyapınızı ölçeklendirme becerisi sağlamaya devam ediyor. VSphere 7′ ile birlikte artık  24 TB RAM ve 768 CPU ‘ya destek verecek şekilde vSphere Update 1 ile yeniden dizayn edildi.

 

Monster VM’ler: 

SAP HANA, Epic Operational Databases, InterSystems Caché ve IRIS çalıştıran müşteriler için VMware, Monster VM’leri aracılığıyla sektör liderine ölçeklendirme kolaylığı sağlamaktadır. VSphere 7 Update  1 ile Monster VM için 24 TB belleğe kadar ölçeklenebilir ve 768’e kadar vCPU’yu destekleyerek diğer hipervizör satıcılarına büyük fark atabilir

 

 

Cluster scale enhancements

vSphere 7U1 sürümüyle, bir vSphere clusterı artık önceki sürümlere kıyasla% 50 daha fazla cluster başına en fazla 96 host destekleyecek şekilde yapılandırıldı. bununla birlikte modern uygulamaların taleplerini daha hızlı bir şekilde karşılayabilmek adına büyük bir adım atıldı.

  • 96 hosts per cluster (still 64 for vSAN enabled cluster)
  • 10K VMs per cluster

Simplify Operations

vSphere Lifecycle Manager : yazılarımı takip edenler bilir önceki yazılarımda lifecycle manager ile operasyonel anlamda büyük kolaylıklar sağlamıştı. vSphere Update 1 ile birlikte artık NSX-T’nin kurulumu yapılandırması ile alakalı ekstra özelliklerle donatıldı.

 

vSphere Ideas: VMware yol haritasını belirlerken müşteri ihtiyaçlarını göz önünde bulunduran önemli vendorlardan birisi olarak vSphere Ideas, müşterilerin doğrudan vSphere Client Arayüzünden düşündükleri özellik isteklerini gönderebilmesi takip edebilmesi,diğer kullanıcılar tarafından oylanması ve gönderilen tüm özelliklere bakabilmesi için yeni bir özellik eklendi.

 

Intrinsic Security with AMD SEV-ES

Günümüzde sık sık “intrinsic security” hakkında bir şeyler duyuyoruz. Günümüz modern altyapısı halihazırda Uygulama, Guest İşletim Sistemi, VM Çalışma Zamanı ve Sandbox gibi bir miktar izolasyona sahipken, hala olması gerektiği kadar güvenli olmayan bazı donanımlar var.

AMD, “Secure Processor” adı verilen bir CPU koruma seviyesi ekleyerek CPU verilerini şifreleyerek güvenliği bir üst seviyeye daha artırdılar.

Pratik olarak, bir VM “Secure Processor” bir şifreleme anahtarı alır ve verilerinden kimlerin erişebileceğini kontrol eder

 

core.vmware.com

Yıllar içinde büyüyen çözümler ve ürünlerle birlikte  bilgi paylaşımı için farklı platformlara yayılabilir. VMware, vSphere, vSAN, VCF, Techzone vb. İle ilgili her şeyi core.vmware.com’da konsolide etmeye karar aldı

15 yılı aşkın bir süredir Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim. Bilişim sektörü ile alakalı farklı eğitimler sertifikalar edinerek bu sektör içerisin de son 12 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yeditepe Üniversitesi Makine bölümü ve Eskişehir Üniversitesi işletme bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonlarda görev aldım.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir