1. Anasayfa
  2. Günlük

Wordpress – Blog Güvenliğinizi Artırmanın Yolları

Wordpress – Blog Güvenliğinizi Artırmanın Yolları
3

Bilindiği üzere wordpress en popüler blog platformlarının arasında yer almaktadır. Bu kadar popüler bir platform hackerler için artık ortak bir hedef haline gelmektedir. Wordpress blog güvenliği artırmak için bir takım ücretsiz eklentiler ve hizmetlerle wordpress güvenliğinizi artırabilirsiniz. Bu makalede wordpress güvenliğinizi nasıl artırabilir konusuna değineceğiz.

 

 


  1. Web sunucunuz üzerinde virüs malware trojenlerin olmadığından emin olun ve güvenliğinizi artırmak için sık sık sunucularınızı kontrol edin. Kullanmış olduğunuz hazır hosting paketlerinin güvenliğinin nasıl sağlandığını öğrenin ve ona göre gereken güvenlik önlemlerini aldırın. Aynı zamanda kurulum dosyalarını sık sık tarama yapın bu tarama işlemi yapabilmek için Sucuri Security – Sitecheck Malware Scanner eklentisini kullanabilirsiniz.

     


2. Blogunuzda kullanmış olduğunuz eklentilerin her zaman en güncel versiyonuna sahip olduğunuzdan emin olun. Güncelleme işlemlerini yapmazsanız eğer sayfanızda çeşitli güvenlik açıklarına sebebiyet verebilir sayfanızın hacklenmesi itibarınızı sarsabilir.

    3.Default gelen admin hesabını kullanmayın başka bir admin hesabı oluştururak default gelen değerlerden kurtulun ve complex bir parola oluşturarak güvenlik seviyenizi artırabilirsiniz. Admin account’unu değiştirmek için aşağıdaki eklentiyi kullanabilirsiniz.

https://wordpress.org/plugins/admin-renamer-extended/

  4.Login sayfanızda mutlaka captcha kullanın aşağıdaki linkteki captcha işinizi fazlasıyla görecektir. Captcha ile rastgele resimler göstererek ve sorular sorarak bu formu gören kişiden ilgili sözcükleri ve soruların yanıtlarını girmesi istenir. Bu uygulama ile insanlar tarafından okunabilen ancak bilgisayar programları tarafından okunması zor bir sözcük ile güvenlik seviyenizi bir kademe daha artırabilirsiniz.

https://wordpress.org/plugins/captcha/

5.Limit Login Attempts eklentisi ile yanlış veya yetkisiz olarak girmeye çalışanları engelleyebilir çeşitli kıstaslarda örneğin sayfanızı farklı iplerden ziyaret eden ve yanlış deneme yapanları e-mail ile tarafınıza gelmesini sağlayabilirsiniz.

 6.   Rename wp-login.php eklentisi ile birlikte wp-login.php login sayfanıza erişimi engelleyip belirlemiş olduğunuz login sayfanıza yönlendirilmenizi sağlayarak sayfanıza yapılacak saldırıların önüne geçmiş olursunuz.Sayfanız son zamanlarda saldırılara maruz kalıyorsa ise bu eklentiyi kullanmanızda fayda var.. http://wordpress.org/plugins/rename-wp-login/


7. Kulllanmış olduğunuz eklentileri en aza indirin ve mümkün olduğunca eklentilerin theme tarafından sağlandığından emin olun.

8.Son aşama olarak bloğunuzun yedeğini belirlediğiniz gün ve aralıklarda muhakkak alınız. yedekleme işlemleri için wordpress üzerinde BackWpup,VaultPress,BackupBuddy eklentileri ile dropbox üzerine backuplarınızı rahatlıkla alabilirsiniz.

 

Şuan kendi bloğumda gayet başarılı bulduğum Backwpup eklentisinin ekran görüntülerini görebilirsiniz

Güvenlik seviyenizi daha fazla artırmak için lütfen adresini ziyaret ediniz Wordpress

15 yılı aşkın bir süredir Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim. Bilişim sektörü ile alakalı farklı eğitimler sertifikalar edinerek bu sektör içerisin de son 12 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yeditepe Üniversitesi Makine bölümü ve Eskişehir Üniversitesi işletme bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonlarda görev aldım.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir
SaaS,PaaS,IaaS Nedir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (3)

  1. teşekkürler çok güzel bir yazı olmuş

  2. Paylaşım İçin Teşekkür Ederim . Gerçekten çok güzelbir site herzaman takibediyorum böyle yararlı siteleri görmek çok güzel . Başarılar

  3. 4 Eylül 2015

    Takip ettiğim konulardan teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir