1. Anasayfa
  2. Virtualization
Trendlerdeki Yazı

vSphere 8’deki Yenilikler Nelerdir

vSphere 8’deki Yenilikler Nelerdir
0

Bu sene ilki Amerika da gerçekleşen VMware EXPLORE oturumları sırasında VMware vSphere 8.0 duyuruldu. vSphere yeni sürümü bu yıl içinde muhtemelen sonbahar aylarında piyasaya sürülmesi öngörülmektedir. Önceki versiyon yani vSphere 7 ile karşılaştırdığımızda aşağıdaki resimde yer alan farklılıkları görebilirsiniz.

 

vSphere 7 ile karşılaştırdığımızda zaten üst düzeyde olan özelliklerin çoğunun aynı kaldığını gözlemlemekteyiz. Örnek vermek gerekirse ölçeklenebilirlik kısmında VM başına düşen vcpu, vmem aynı kaldığını vGPU’nun 4 ‘den 8 ‘e çıkarıldığını görmekteyiz.  Artık Lifecycle Manager ile1000 hostu yönetebiliriz. Clusterınız içerisinde 10000 VM ve ESX host başına 32 adet VMDirectPath IO device ekleyebilirsiniz.

Contents of the Post

vSphere Distributed Services Engine

Altyapınızın performansını ve güvenliğini artırmak için Data Processing Units (DPUs) ile birlikte donanımlarınızın veri işleme gücünü ortaya çıkarmaktadır. böylelikle DPU kullanımı kolaylaştırır.
vSphere 8‘de,  Data Processing Unit kullanımı için eşzamanlı bir esxi kurulur.  Bu performans ile birlikte ESXİ hizmetlerinizin DPU yüklenmesine izin verir.vSphere Distributed Switch version 8.0 and NSX kullanarak ağ hizmetleriniz DPU’ya yüklenir ve x86 CPU ek yükü olmadan artırılmış ağ performansı, ağ trafiği için gelişmiş görünürlük ve NSX‘ten bekleyeceğiniz güvenlik, yalıtım ve koruma max performansta sağlanır.

Artificial Intelligence and Machine Learning

Herhalde  tüm adminlerin karşılaştığı temel problemlerden biride birden fazla cihazın yönetimidir. VMware, Device groups konsepti getiriyor . bu konsept öncelikle esxi sunulur sonrasında vCenter tarafından otomatik olarak keşfedilirler. sonrasında bu gruplar tek device olarak değilde bir birim olarak nitelendirilmektedir.

NIC ve GPU aygıtlarını birleştirebilir ve ortak bir PCIe anahtarını doğrudan paylaşabilirsiniz. Bu işlem sonunda sanal makineye tek bir birim olarak bağlayabilirsiniz. vSphere HA ve DRS, device gruplarının farkındadır, bu nedenle birlikte çalışırlar ve VM’nin device grubunu tatmin edebilecek uygun bir esxi hosta yerleştirilmesini sağlar.

Lifecycle Management

Daha önce vSphere Update Manager olarak bilinen  temel yaşam döngüsü yönetimi , vSphere 8’de kullanımdan kaldırılmıştır. Bu, temel yaşam döngüsü yönetiminin vSphere 8’de hala desteklendiği, ancak vSphere 8’in temel yaşam döngüsü yönetimini destekleyen son sürüm olacaktır :) artık yenilenme zamanı vSphere Lifecycle Manager gün geçtikte daha kullanışlı hale gelmeye başladı artık tüm iş yüklerinizi lifecycle manager üzerinden yönetmekte fayda var..

Guest OS and Workloads

vSphere 8’de tanıtılan yeni özelliklerden biride Device Virtualization Extensions (DVX) 

vSphere’in önceki sürümlerinde, doğrudan yol G/Ç kullanan fiziksel donanım aygıtları kullanan VM’lerin mobiliteleri sınırlıydı. DVX, vMotion, DRS, HA’yı destekleyen veya askıya al ve devam ettiren donanım destekli sanal cihazları destekleyen satıcılar için yeni bir API  sunuyor :)

Virtual Hardware version 20

Virtual Hardware versiyon 20 (vmx-20), sanallaştırılmış donanım yenilikleri uygulamalar için guest hizmetlerini iyileştiriyor ve belirli iş yükleri için performansı ve ölçeği sağlıyor

 

vMotion for application

Bazı uygulamalar, vSphere vMotion ile ilişkili sersemletmeleri tolere edemez. Bu uygulamalar, vSphere vMotion ile birlikte çalışabilirliklerini geliştirmek için geçiş farkında olacak şekilde yazılabilir. Uygulamalar bir geçiş etkinliğine hazırlanabilir. Bu, kümelenmiş bir uygulama durumunda hizmetleri sorunsuz bir şekilde durdurmak veya yük devretme gerçekleştirmek olabilir. Uygulama, geçişin başlamasını yapılandırılan zaman aşımına kadar geciktirebilir ancak geçişin gerçekleşmesini reddedemez veya engelleyemez.

Aşağıdaki kullanım durumları bunlara örnek olabilir.

  • ​Time-sensitive applications
  • ​VoIP applications
  • ​Clustered applications

Security & Compliance

  • vSphere 8 yeni versiyonla birlikte yalnızca TLS 1.2’yi destekleyecektir.
  • SSH erişimi otomatik olarak kapatılacak, artık bu şeyi kodlamaya gerek yok. SSH oturumlarının devam etmesini önlemek için varsayılan zaman aşımı getirildi
  • ESXi 8.0, kurulum veya yükseltme sırasında bir TPM 1.2 cihazı varsa bir uyarı görebilrisiniz.  Bu uyuarılar kurulum veya yükseltmenizi engellenmez. ( This host has TPM1.2 hardware which is no longer supported. For full use of vSphere features, use TPM 2.0. )
  • VIB olmayan ikili dosyaların yüklenmesi varsayılan olarak kapalı . Bu özelliği aktif etmek için execInstalledOnly seçeneğini kullanabilirsiniz.

 

Simplified Virtual NUMA Configuration

vSphere 8 ve donanım sürümü 20, sanal makineler için vNUMA topolojisini  VM oluşturma sihirbazı sırasında yapılandırabilir veya mevcut VM’nin CPU topolojisi ayarlarını düzenleyebilirsiniz.

Enhanced Recovery of vCenter

vCenter, yedeklemeden geri yükleme sonrasında cluster durumunu uzlaştırır. Bir clusterdaki ESXi hostların durumu distributed key-value store içerisinde yer alır.

vCenter bir yedekten geri yüklenirse, cluster durumunu ve yapılandırmayı distributed key-value store eşleştirir ve  vSphere 8 GA’da, esxi host üyeliği, ek yapılandırma ve gelecek sürümlerde destek için planlanan durumlarını kontrol eder.

Deploy Windows 11 at Scale

Windows 11, sanal makinelerde vTPM cihazlarının bulunmasını gerekmektedir. Bir sanal makineyi vTPM sanal makinesiyle klonlamak, TPM gizli anahtarları klonlandığından bir güvenlik riski oluşturabilir. vSphere 8’de vTPM cihazları, klonlama veya dağıtım işlemleri sırasında otomatik olarak değiştirilebilir. Bu, her VM’nin benzersiz bir TPM cihazı içerdiğine ilişkin en iyi uygulamaların izlenmesini sağlamaktadır.

15 yılı aşkın bir süredir Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim. Bilişim sektörü ile alakalı farklı eğitimler sertifikalar edinerek bu sektör içerisin de son 12 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yeditepe Üniversitesi Makine bölümü ve Eskişehir Üniversitesi işletme bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonlarda görev aldım.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir