1. Anasayfa
  2. SIEM

Configuring a log source for the VMware vCenter

Configuring a log source for the VMware vCenter
0

IBM QRadar SIEM  ile firewall,sever,ips,routers,switches,active directory,web server vb gibi uygulama ve donanımlardan üretilen logları anlamlandırma imkanı sağlayan bir yazılımdır.Bu ürünün temelinde, gerçek zamanlı günlük olayları ve ağ akış verilerini yakalayarak olası saldırganların izini ortaya çıkarmak üzere tasarlanmış yüksek düzeyde ölçeklendirilebilir bir veritabanı bulunmaktadır.

QRadar SIEM, her etkinliği kendi ham biçiminde depolayarak ve ardından gerçek tehditleri yanlış algılamalardan ayırt etmeye yardımcı anında bağıntı etkinlikleri gerçekleştirerek, bir ağda dağıtılmış binlerce aygıttaki günlük kaynağı olay verilerini birleştiren kurumsal bir çözümdür.Tüm QRadar ailesi bileşenlerinde paylaşılan sezgisel bir kullanıcı arabirimi, BT personelinin ağ saldırılarını önem derecesine göre hızlı bir şekilde tanımlayıp gidermesine yardımcı olur binlerce uyarı ve anormal etkinlik düzenini sıralar ve daha fazla inceleme sağlayacak şekilde saldırı sayısını büyük ölçüde azaltır.

Qradar SIEM Arayüzüne  https://IP_Adress_&_Name şeklinde erişip login oluyorum

Ardından Admin  menüsünden Log Sources ‘a tıklayarak devam ediyoruz.

Log toplayacağımız vcenter sunucusuna ait erişim bilgilerini tanımlıyorum

vCenter sunucumuzu ekledikten sonra ilgili kaynaktan log toplayamak için qradar siem cihazımızda admin menüsünden “Deploy Changes” tıklayarak devam ediyorum.

 

“Deploy changes” işleminden sonra log kaynağımızın statusunun “success“ olarak değiştiğini görüyoruz

Log activity menüsünden vcenter sunucumuzu filtre ederek vcenter sunucusundan logların geldiğini görmekteyiz.

 

Bir sonraki yazımızda raporlama işlemleri nasıl yapılır konusuna değineceğiz.

15 yılı aşkın bir süredir Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim. Bilişim sektörü ile alakalı farklı eğitimler sertifikalar edinerek bu sektör içerisin de son 12 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yeditepe Üniversitesi Makine bölümü ve Eskişehir Üniversitesi işletme bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonlarda görev aldım.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir