1. Anasayfa
  2. Dbmoto-replikasyon

DBMoto, Gerçek Zamanlı Veri Replikasyonu ve Veri Entegrasyonu-2


0

Bir önceki makalemizde 2 veritabanı sunucusu arasında DBMoto ürünü ile veri transfer işlemi senaryosunu gerçekleştirmiştik. Bu makalemizde kullanılan veri tabanındaki dataları boş bir veri tabanına komple(tablolar, datalar, veri tipleri) aktarma işlemini yapacağız.

Önceki makalemizde source ve target belirlemeyi anlatmıştık. Önceden hazırlamış olduğum TARGETS ve SOURCES baz alarak DBMoto Enterprise Manager’i çalıştırıyorum. Replication Menüsüne sağ tıklayıp Create Multiple Replications işlemini gerçekleştiriyorum.

Resim–1


Resim–2

Bir Replikasyon ismi ve Replication Mode belirleyip bir sonraki aşamaya next diyerek devam ediyorum.


Resim–3

Daha önceden tanımlanan Source ve Database Owner Nameleri belirleyip bir sonraki aşamaya next diyerek devam ediyorum.


Resim–4

Targets için daha önceden tanımlanan Connection name ve Schema’ları belirleyip bir sonraki aşamaya next diyerek devam ediyorum.


Resim–5

DB2 Veritabanı sunucusu üzerinde oluşacak tabloları görmekteyiz. Bir sonraki adıma next diyerek devam ediyorum.


Resim–6

Replication Mode larını databaselere özgü Schedule edebiliriz. Denemelerimi Virtual Machine üzerinde gerçekleştiriyorum. Saatte 1 kere replikasyon işlemini gerçekleştirmesi için ayarlayıp next diyerek devam ediyorum.


Resim–7

Replikasyon işlemini başlatmak için START a basıyorum.


Resim–8

Yes to All(tablolar, datalar, veri tipleri) diyerek Targets de Anket Veritabanı tabloları taşıma işlemini gerçekleştiriyoruz.


 

Resim–9

Replikasyon işlemlerinin sırasıyla çalıştığını görüyoruz.


Resim–10

Replikasyon işlemlerinin başarılı bir şekilde gerçekleştiğini görüyoruz.


Resim–11

Şekilde görüldüğü gibi Targets da veritabanı tabloları oluşturulmuş ve tablolar içindeki bilgileri basit bir sorgu ile görebiliyoruz.


15 yılı aşkın bir süredir Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim. Bilişim sektörü ile alakalı farklı eğitimler sertifikalar edinerek bu sektör içerisin de son 12 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yeditepe Üniversitesi Makine bölümü ve Eskişehir Üniversitesi işletme bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonlarda görev aldım.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir