EMC Data Domain Retention Lock
  1. Anasayfa
  2. Dell EMC

EMC Data Domain Retention Lock

0

Son zamanlarda hacklenme olaylarına karşı özellikle cryptolocker ve ransomware zararlı fidye yazılımlarının bir çok kuruma zarar verdiğini görmekte ve duymaktayız. Aldığınız önlemlere ek olarak eğer halen böyle bir şeyden haberdar değilseniz bu tarz bir çözümünüz yok ise kullanmanızda fayda var diye düşünüyorum. Bu makalemizde Datadomain ‘in Retention Lock özelliğini anlatmaya çalıştım

Retention Lock Data Domain’e yedeklenen verinin silinememesi ve/veya değiştirilememesini garanti eden bir kilitleme sistemi. İki modu var; birincisi yalnızca fiziksel Data Domain appliance’larda çalışan Compliance modu olup, bu modda veriler yedekleme policy’sinde belirtilen süre boyunca kitlendiğinde DD’yi USB’den boot edip re-image yapmaya çalışsanız dahi yapamıyorsunuz.İkinci mod olan Governance ise O/S seviyesinde çalışıyor ve hem fiziksel hem sanal Data Domain’de kullanılabiliyor. Bu modda Retention lock ile kitlenen veriyi daha erken silmek isterseniz önceden oluşturulan sertifika ve şifre ile ilgili blokların kilidini kaldırabiliyorsunuz. Retention lock farklı yedekleme yazılımlarını destekliyor, ancak GUI’ye şimdiye dek Dell Networker ve PowerProtect Data Manager eklendi. Diğer üreticiler henüz böyle bir ekleme yok fakat ilerleyen dönemlerde netbackup ve diğer yedekleme ürünleri bu entegrasoyunu gerçekleştirilecekler. Networker ve PPDM’de retention lock’ı aktif etmek ise backup policy tanımındaki ufak bir checkbox kadar basit.

 

Retention lock’ın bir sonraki adımı ise Cyber Recovery Vault ile yedeklerin ikinci kopyasının kilitli ve izole bir ortamda tutulması. Bu kilitli ortama konumlandırılan ikinci bir Data Domain kritik verileri tutmak üzere ayarlanıyor ve günlük replikasyon sonrası top-of-switch’ten LAN’a bağlantı sağlayan port kapatılarak verilerin yerel ağınıza girebilecek bir ransomware ya da hack olayından izole kalması sağlanıyor.

 

Retention Lock özelliğiini Netbackup üzerinde kullanmak için DataDomain 7.1 Netbackup 8.3 veya Netbackup appliance 3.3 versiyonunu kullanmanız gerekmektedir. Retention lock  ile ilgili konfigürasyonu netbackup 8.3 versiyonu üzerinde aşağıdaki şekilde aktif edebilirsiniz.

Resim-1

Resim-2

Resim-3

Resim-4

Resim-5

Resim-6

 

Makale içeriği için  DELL EMC ve Veritas Netbackup ekibine teşekkürlerimi sunarım.

 

15 yılı aşkın bir süredir Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim. Bilişim sektörü ile alakalı farklı eğitimler sertifikalar edinerek bu sektör içerisin de son 12 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yeditepe Üniversitesi Makine bölümü ve Eskişehir Üniversitesi işletme bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonlarda görev aldım.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir