1. Anasayfa
  2. Exchange Ailesi

Exchange 2007 send connectors


0

 

Exchange 2007 ˜in dış dünya ile iletişime geçmesi için send connector oluşturmak gerekmektedir. Bu connector nasıl ayarlanır anlatmaya çalışacağız ilk olarak

Exchange Management console -> Organization Configuration -> Hub Transport > Send connectors açılır. New Smtp Send Connector a tıklayarak Name kısmına bir isim vererek interneti seçerek devam ediyoruz.


Adress space kısmında nereye mail göndereceğini tanımlıyoruz. Sadece belirli bir yere atmasını istiyorsak oraya örneğin yahoo.com adresini tanımlayabiliriz.


Next diyerek devam ediyoruz.


Connector işlemi başarıyla oluşturuldu. Artık dışarıya mail gönderebiliriz tabiki blacklistlerde kayıtlı olup olmadığımızı kontrol etmekte fayda var.


Bu işlemi powershell yardımı yapmak için aşağıdaki komutları kullanabilirsiniz.

new-SendConnector -Name ‘Send connector to Internet’ -Usage ‘Internet’ -AddressSpaces ‘smtp:*;1′ -DNSRoutingEnabled $true -UseExternalDNSServersEnabled $false -SourceTransportServers ‘ocan’

15 yılı aşkın bir süredir Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim. Bilişim sektörü ile alakalı farklı eğitimler sertifikalar edinerek bu sektör içerisin de son 12 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yeditepe Üniversitesi Makine bölümü ve Eskişehir Üniversitesi işletme bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonlarda görev aldım.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir