1. Anasayfa
  2. Exchange Ailesi

Exchange 2010′da Outlook 2010 için Kullanıcılara Resim Ekleme

Exchange 2010′da Outlook 2010 için Kullanıcılara Resim Ekleme
0

Kurmuş olduğumuz mail sunucumuzda kullanıcılarımızın outlook profillerinde resimleri görünmemektedir. Kullanıcı profillerine resim eklemek için aşağıdaki adımları kullanabilirsiniz.

Start run regsvr32 schmmgmt.dll çalıştırırak active directory schema bileşinini aktif hale getiriyoruz.İlgili attributesi bularak Replicate this attribute the Global catalog seçeneğini işaretliyoruz.


Sonrasında exchange management shell i açıyoruz. Aşağıdaki powershell komutlarını çalıştırarak kullanıcılarımızın mailboxlarını import etmiş oluyoruz.


Import-RecipientDataProperty -Identity onur.can -Picture -FileData ([Byte[]]$(Get-Content -Path “c:\resim\onur.jpg” -Encoding Byte -ReadCount 0))

Resim eklendikten sonra outlook tarafındaki profilimize resmimizin eklendiğini görmekteyiz.


oluşturmuş olduğunuz profil resimlerini silmek icin aşağıdaki scripti kullanabilirsiniz.

önce resimleri silinecekler listenelir

get-mailbox -resultsize unlimited | where-object{$_.haspicture -like “*True*”} | ft samaccountname | out-file resimlerisilinecekler.txt

sonrasında aşağıdaki powershell script’i ile resimler silinir.

$users=get-content resimlerisilinecekler.txt

Foreach($user in $users)

{

set-mailbox $user -removepicture

}

15 yılı aşkın bir süredir Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim. Bilişim sektörü ile alakalı farklı eğitimler sertifikalar edinerek bu sektör içerisin de son 12 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yeditepe Üniversitesi Makine bölümü ve Eskişehir Üniversitesi işletme bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonlarda görev aldım.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir