1. Anasayfa
  2. Exchange Ailesi

Exchange 2010 Outlook Anywhere


0

Microsoft Exchange Server 2010 yılında, Outlook Anywhere özelliği, eskiden RPC olarak HTTP üzerinden, bilinen kurumsal ağ dışından veya Internet üzerinden RPC kullanarak Microsoft Office Outlook 2010, Outlook 2007 veya Outlook 2003 Exchange sunucularına bağlanmak için kullanan istemcilere sağlanan bir özelliktir.

Faydaları

Kullanıcılar Internet üzerinden Exchange sunucularına uzaktan erişim hakkına sahiptir.
You can use the same URL and namespace that you use for Outlook Web App and Microsoft Exchange ActiveSync. Aynı URL ve alan adlarını Outlook Web Uygulama ve Microsoft Exchange ActiveSync aracılığı ile kullanabilirsiniz.
You can use the same Secure Sockets Layer (SSL) server certificate that you use for both Outlook Web App and Exchange ActiveSync. Aynı Güvenli Yuva Katmanı (SSL) sunucu sertifikasını hem Outlook Web Uygulama ve Exchange ActiveSync için kullanabilirsiniz
Unauthenticated requests from Outlook can’t access Exchange servers. Outlook’tan yetkileriniz olmadan Exchange sunucularına erişemezsiniz.
You don’t have to use a virtual private network (VPN) to access Exchange servers across the Internet.İnternetten Exchange sunucularına bağlanmak için vpn kullanmak zorunda değilsiniz.
You don’t have to configure anything in Exchange 2010 when you’re using SSL session ID load balancing on the Client Access server with Outlook Anywhere.If you already use Outlook Web App with SSL or Exchange ActiveSync with SSL, you don’t have to open any additional ports from the Internet. Zaten SSL veya Exchange ActiveSync ile SSL ile Outlook Web App kullanırsanız, internetten herhangi bir ek port açmak zorunda değilsiniz.
You can test end-to-end client connectivity for Outlook Anywhere and TCP-based connections by using the Test-OutlookConnectivity cmdlet. cmdlet OutlookConnectivity tabanlı bağlantıları kullanarak Test-istemci bağlantısı için Outlook Anywhere ve TCP sonu olabilir test uçtan.
Outtest OutlookConnectivity kullanarak kullanıcıların Outlook Anyhere erişebilirliğini test edebilirsiniz.
Outlook Anywhere için

Server Manager->Add Features->RPC over HTTP proxy özelliğini kuruyoruz.

ServerManagerCmd -i RPC-over-HTTP-proxy

Resim-1


SSL Sertifikamızı hazırlıyoruz bir önceki makalemizde bu konudan bahsetmiştik. Exchange Server 2010 Sertifika oluşturma makalesini inceleyebilirsiniz.

Resim-2

EMC-> Server Conf->Client Acces sunucusu üzerinde Outlook Anywhere özelliğini aktif ediyoruz.


Resim-3

External Hostname ve Authentication belirleyerek devam ediyoruz.

[SinglePic not found]

Resim-4

Özelliğimiz başarıyla aktif edildi.


Resim-5

Outlook client üzerinde gerekli yapılandırmaların yapıldığını görmekteyiz. Organizasyon yapınıza göre NTLM veya Basic Authentication belirleyebilirsiniz.


Bu işlemlerden sonra istediğiniz her yerden exhcange sunucularınıza rahatlıkla erişebilirsiniz.

15 yılı aşkın bir süredir Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim. Bilişim sektörü ile alakalı farklı eğitimler sertifikalar edinerek bu sektör içerisin de son 12 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yeditepe Üniversitesi Makine bölümü ve Eskişehir Üniversitesi işletme bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonlarda görev aldım.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir