1. Anasayfa
  2. Exchange Ailesi

Exchange 2010 Role Based Access Control


0

Organization Management: Bu grubun üyesi olan kullanıcılar Exchange Server 2010 organizasyonunun tamamında yönetici yetkisine sahiptir. Mailbox Search ve Kapsam içinde bulunmayan üst düzey rollerini yönetme dışında her türlü yetkiye sahiptirler.
View-Only Organization Management: Bu grubun üyesi olan kullanıcılar Exchange organizasyonundaki her öğenin özelliklerini görebilirler ancak değişiklik yapamazlar.
Recipient Management: Bu grubun üyeleri alıcı yaratabilir veya ayarlarını değiştirebilir. Alıcı olarak mailbox, contact ve distribution groupları örnek verebiliriz.
UM Management: Unified Management Rolünün yönetimine sahiptirler. UM sunucu , Mailbox için UM ve UM auto attendant gibi ayarları yönetebilirler.
Help Desk: Bu kullanıcılar Exchange 2010 organizasyonu içerisinde yer alan alıcılar üzerinde bazı yetkilere sahiptir. Kullanıcıların Outlook Web App üzerinde bulunan özelliklerini değiştirme ve görüntüleme yetkisine sahiptir. Kullanıcının Adı Soyadı, Görünen adı, Adresi, Telefon Numarası gibi bilgilerini değiştirebilir ancak kullanıcının mailbox quota size veya database’ini değiştiremez. Kısaca bu role sahip kullanıcılar son kullanıcının Outlook Web App üzerindeki yetkilerine sahiptir. Son kullanıcınızın Telefon bilgisini değiştirme yetkisi yok ise Help Desk grubu üyesi kullanıcıda bunu değiştiremeyecektir.
Hygiene Management: Exchange 2010 organizasyonu içerisinde kullanılan veya kullanılacak olan Antivirus ve Anti-Spam özelliklerini yönetme yetkisine sahiptirler. Exchange 2010 ile entegre çalışan ürünler bu gruba servis hesapları ekleyebilir.
Records Management: Bu grubun üyesi kullanıcılar Exchange 2010 Organizasyonunda Retention Policy Tags, Message Classification ve Transport rule özelliklerini yönetebilir.
Discovery Management: Bu grubun üyesi kullanıcılar Mailbox Search işlemini yapabilir. Kullanıcı mailboxlarına Legal Hold uygulayabilir.
Public Folder Management: Public Folderları ve Public Folder Database’ini yönetebilirler.
Server Management: Bu grubun üyesi Exchange 2010 organizasyonunda bulunan bütün fiziksel sunucuları yönetme yetkisine sahiptir.
Delegated Setup: Bu grubun üyesi kullanıcılar sadece Exchange 2010 sunucu kurabilir ama yönetemezler.

15 yılı aşkın bir süredir Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim. Bilişim sektörü ile alakalı farklı eğitimler sertifikalar edinerek bu sektör içerisin de son 12 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yeditepe Üniversitesi Makine bölümü ve Eskişehir Üniversitesi işletme bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonlarda görev aldım.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir