İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Exchange Ailesi

Exchange 2010 SP2 Mailbox Auto-Mapping


+ - 0

Exchange 2010 paylaşılan mailboxların outlook açılınca otomatik olarak eklenmesi exchange 2010 sp1 ile gelen bir özellikti bu özellik sayesinde birden fazla mailbox’ı bir kullanıcının hesabına otomatik olarak ekliyorduk. Bu özellik sp2 ˜de biraz daha geliştirilmiş bir önceki versiyona göre daha stabil çalışmaya başlamıştır. Bu özelliğin kullanımını aşağıdaki adımları uygulayarak gerçekleştirebilirsiniz.

EMC->Recipient Conf-> Mailbox kısmından ilgili kullanıcı üzerine tıklayarak Manage full access permission’u seçerek yetkilendirme işlemine başlıyoruz.


Burada hangi mailbox’ına kim tarafından görüleceğini belirleyerek devam ediyoruz.


Yetkilendirme işlemi başarıyla gerçekleştirildi.


Artık Outlook ve owa tarafında ne gibi değişiklikler olmuş kontrol edelim ilk olarak administrator hesabı ile outlooku açıyoruz. Görüldüğü üzere administrator kullanıcısına verdiğimiz yetki ile onur.can adlı kişinin mailbox’ını görmekteyiz.


Account Settings “> More Settings “> Advanced kısmında onur can kullanıcısının ekli olmadığını görmekteyiz.


Bu özellik nasıl çalışıyor diye düşünecek olursanız ilgili kullanıcının özelliklerinde bulunan attribute üzerindeki MsExchDelegateListLink ˜in güncellemesi sonucu auto mapping özelliği aktif olur. 

Yazar Hakkında

15 yılı aşkın bir süredir Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim. Bilişim sektörü ile alakalı farklı eğitimler sertifikalar edinerek bu sektör içerisin de son 12 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yeditepe Üniversitesi Makine bölümü ve Eskişehir Üniversitesi işletme bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonlarda görev aldım.

Yorum Yap