1. Anasayfa
  2. Exchange Ailesi

Exchange Rolleri


0

Mailbox Sunucu : Mailbox rolünün işlevi kullanıcıya doğrudan Outlook istemcisinden erişilebileceği posta kutularını sağlamaktır. Mailbox sunucu puplic folderları veritabanlarınıda içerir.Mailbox sunucu bir öneki exchange versionlarındaki back-end sunucuya benzer.

Hub transport : kurulması gereken ikinci zorlunlu roldür. Hub transport sunucunun görevi teslimat için mesajları yönlendirmektir mesaj yönlendirilmesi mailbox sunucusundan diğer bir sunucuya taşınarak çok sayıda yeni ve gerekli özellikli işlev kullanımına açılmıştır.Örneğin mesajlar hub transport sunucusu aracılığı ile yönlendirilirken nereye varacaklarını veya nasıl görüneceklerini belirleyen taşıma kuralları veya filtreleme politikaları uygulanabilir

Client Access : Mailbox sunucusunun rolünü anlatırken bahsedildiği gibi outlook istemcileri posta kutularına ve puplic folderlara erişmek icin doğrudan mailbox sunucusuna bağlanabilir pop3 imap4 mobile ve web tabanlı istemciler gibi mapi olmayan istemciler mailbox sunucularına bir client access sunuculuğu aracılığı bağlanmak icin kullanılır

Edge transport : isteğe bağlı bir roldür.Ağınızın dmz’ine yerleştirilecek şekilde tasarlanan edge transport exchange organizasyonuza giren veya ayrılam tüm mesajlar için güvenli bir gateway sağlamak üzere kullanılır.Antivirüs Antispam kontrollerinden sorumludur.

Unified Messaging : Exchange server’ın ses ve faks mesajlaşması için kullanılan bir roldür.

 

15 yılı aşkın bir süredir Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim. Bilişim sektörü ile alakalı farklı eğitimler sertifikalar edinerek bu sektör içerisin de son 12 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yeditepe Üniversitesi Makine bölümü ve Eskişehir Üniversitesi işletme bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonlarda görev aldım.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir