1. Anasayfa
  2. Exchange Ailesi

Exchange Server 2010 New Transport Functionality


0

Aşağıdakiler; Exchange Server 2010’da bulunan taşıma ve routing fonksiyonunun yeni veya geliştirilmiş özelliklerinin bir listesidir.

MailTips MailTips, e-posta mesajları oluşturmakta olan gönderenlerin(senders) ekranında görüntülenerek ekstra bilgi sağlar.Mailtips (posta ipuçları); alıcılar ve onların erişebilirliği ile ilgili detaylar ya da mesajın hangi nedenlerden ulaştırılamayacağı gibi, mesajlar hakkındaki konularda bilgi sağlarlar.

Örneğin; mesajın gönderileceği kişi eğer ofisin dışında ise, gönderenler mesajı oluştururken bu konuyla ilgili bilgilendirilir.

Shadow redundancy Exchange 2010 Hub Transport Server’a sunulan mesajlar, bir sonraki hop(sekme) mesajın başarıyla teslim edildiğini rapor edene kadar, transport database’de depolanır.Eğer bir sonraki hop(sekme/sıçrama) mesajın başarıyla teslim edildiğini raporlamazsa ve başarısız olursa, mesaj teslimat için tekrar submit edilecektir.

Moderated transport Exchange 2010 alıcılara mesaj göndermek için approval (onaylanmalı) bir iş akışı sağlıyor.Bir alıcıyı moderasyon(arabulma) için yapılandırdığınız zaman, o alıcıya gönderilen bütün mesajlar bir onaylanma(kabul) sürecinden geçmek zorunda kalır.

End-to-end message tracking Exchange 2010 transport, kullanıcılara, gönderimden varış noktasına kadar, mesajların izini sürme olanağı sağlıyor.Son kullanıcıdan administrator’a kadar tüm kullanıcı rolleri için mesajların izini sürmeyi kolaylaştıran yeni bir mesaj izleme aracı var.

Support for disabling TLS for WAN topologies WAN Optimization Controller (WOC) cihazlarının kullanıldığı belirli topolojilerde, SMTP trafiğinde TLS(transport level security) şifrelemesi tatsız(istenmiyor) olabilir.Exchange 2010, bu spesifik senaryolar için, hub’dan hub’a iletişimlerde TLS’yi devre dışı bırakmayı destekliyor.

Incremental EdgeSync Exchange 2010’da EdgeSync süreci, senkronize edilmiş bilgilerin izini sürmek ve sadece son replikasyon döngüsünden itibaren yapılan değişiklikleri senkronize etmek için değiştirildi.Bu, ağ trafiğini önemli ölçüde azaltır ve senkronizasyon verimliliğini oldukça arttırır.

Transport rule predicates and actions Taşıma kuralları, kurallarda belirlenmiş koşullar için mesajları denetler.Bu koşulları karşılayan mesajlara (bu koşulları karşılamayan hiçbir mesaja bu eylemler uygulanmaz) belirlenen aksiyonlar uygulanır.Exchange 2010, kuralları yaratırken ilave esneklik ve mesajlara uygulanabilen aksiyonlar için ilave seçenekler sağlayan bazı yeni öngörü(predicate) ve aksiyonları içerir.

Transport rule cmdlet improvements Tek bir komutla bütün öngörüleri(predicates) ve aksiyonları özelleştirmenize izin veren New-TransportRule ve Set-TransportRule cmdlet’leri eklendi.Bu cmdlet’lerle artık bütün öngörü ve aksiyonlar parametre olarak kullanılmaya hazır.

Transport rules integration with AD RMS Exchange 2010 size, anahtar kelimelere(keywords) ve örüntülere(patterns) dayalı Active Directory Rights Management Services (AD RMS) koruması gerektiren kurallar yaratabilme imkanı sunuyor.

Distribution group expansion improvements Exchange 2010’da, dağıtım grubu genişlemesinin(distribution group expansion) yönetimi geliştirildi.İlk olarak, dağıtım grubu üyeliğinin(distribution group membership) ön belleğe alınması için kullanılan hafıza miktarı yapılandırılabilir bir limit ile sınırlandırıldı.Bu değişiklik, önbelleğin(cache) çok fazla hafıza işgal etmesine engel olur ve böylece geniş çevrelerde performansı oldukça etkiler.Exchange 2010 ayrıca, teslimat kısıtlamaları (delivery restrictions) olan geniş dağıtım gruplarını işlerken, Active Directory’yi daha etkin bir biçimde sorgulayarak, geniş dağıtım gruplarına mesaj ulaştırma performansını arttırır.

Message throttling improvements Exchange 2010’da, kullanıcılar, IP adresleri ya da her ikisi tarafından yapılan mesaj gönderimlerinin hızını izlemek için bir alım konektörü (receive connector) yapılandırabilirsiniz.Eğer mesaj gönderme hızını(sıklığını) izlemek amacıyla kullanıcılar için bir alım konektörü yapılandırırsanız; spesifik(belirli) bir kullanıcının, bağlantıların hangi IP adresinden geldiğine bakmadan, izin vermiş olduğu mesaj hızını aşmamasını garanti eder.

Latency management Exchange 2010 transport ile, ulaştırılan servis düzeyini, servis düzeyi anlaşması(service level agreement-SLA) hedeflerinize göre ayarlayabilirsiniz.Exchange 2010 size, her bir sıçrama gecikmesini olduğu kadar, uç sistemden uç sisteme(end-to-end) gecikmeyi de önleyebilme(ölçme?) imkanı sunuyor.


15 yılı aşkın bir süredir Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim. Bilişim sektörü ile alakalı farklı eğitimler sertifikalar edinerek bu sektör içerisin de son 12 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yeditepe Üniversitesi Makine bölümü ve Eskişehir Üniversitesi işletme bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonlarda görev aldım.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir
Exchange Rolleri

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir