1. Anasayfa
  2. Virtualization

How to Create Custom Alarm in vCenter


0

BT Ekibinin tüm kaynaklarını izlemek ve yönetmek önemli görevlerden biridir. Altyapınızı izlemek ve yönetmek için çeşitli  yazılımlara ihtiyaç duyarız. Altyapınız VMware vSphere ise vcenter üzerinde önceden yapılandırılmış bir çok alarm ile birlikte gereksinimlerinize göre custom alarmlar oluşturarak altyapınızı izleyebilirsiniz.

VCenter üzerindeki alarmlar ile sanal atyapınızdaki  virtual machines,host cluster,Virtual switches vb. yaşanan sorunların tanımlanmasında önemli yer alır.

Bu yazımızda vcenter üzerinde kendi altyapımızı izlemek için custom alarm nasıl oluşturulur konusuna değineceğiz.

VSphere Web Client ( HTLM5) kullanarak  vcenter server ‘a login oluyoruz.

VCenter sunucusunu seçip

Actions menüsünden Alarms-> New Alarm Definition

Alarm Name ve Target Type belirleyerek devam ediyoruz..

Bu örnekte alarm için cpu ve memory örneğini kullandım sizde kendi yapınıza göre custom bir şey seçebilirsiniz. Sonrasında  bu aksiyon ile alakalı bana bir mail göndermesi için gerekli tanımlamaları gerçekleştirdim.

Reset rule kısmını default bırakarak devam ediyoruz. Yapılandırdığımız custom alarm başarıyla oluşturuldu.

Oluşturduğumuz custom alarm’ı vSpehere web client – vcenter server-> monitor>  Issues> Alarm Definitions kısmından görebilirsiniz.

Aşağıda custom yapılandırıp oluşturduğumuz örnek alarmı görmektesiniz.

15 yılı aşkın bir süredir Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim. Bilişim sektörü ile alakalı farklı eğitimler sertifikalar edinerek bu sektör içerisin de son 12 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yeditepe Üniversitesi Makine bölümü ve Eskişehir Üniversitesi işletme bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonlarda görev aldım.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir