1. Anasayfa
  2. Virtualization

NTP veya PTP hangisini kullanmalıyım

NTP veya PTP hangisini kullanmalıyım
0

vSphere 7.0 sürümüyle uzun sürelerdir kullandığımız NTP ‘nin yanına PTP protokolüde eklendi. Bu yeni PTP seçeneği ile birlikte PTP veya NTP ‘mi kullanmalıyım soruları kurumlarınızda ve çeşitli sosyal medya platformlarında tartışmaya başlanmıştır bile Öyleyse, NTP ve PTP ile birlikte zaman işleyişi ile ilgili kavramları bu yazımızda anlamaya çalışalım. Zaman senkronizasyonunun her kurum için ne kadar önemli seviyede olduğunu hatta zamanla yarışan kurumların NTP yerine Precision Time Protocol (PTP) protokolü kullandığını bilmekteyiz. PTP sayesinde, NTP’ye oran ile nanosaniye  seviyelerinde zaman senkronizasyonu gerçekleştirebilirsiniz

Zaman senkronizasyonu ne kadar doğrudur ?

Toplantılara ve diğer etkinliklere zamanında yetişmemize yardımcı olması için saatlere güveniyoruz. Sporda, bir saniyenin kesirleri kimin kazanıp kaybettiğini belirleyebilir. Borsada hızlı ticaret için, sadece mikrosaniyelerin zaman farkı, alım veya satım fiyatlarını binlerce dolar değiştirebilir. Test ve ölçüm uygulamalarında, aynı anda yakalanan aynı fiziksel süreci temsil eden son derece hassas zaman damgalı sinyal girişleri, ölçüm verilerinin gerçek zamanlı olarak veya işlem sonrası mod sırasında nitelendirilmesi ve analiz edilmesinde önemli bir rol oynar. Bu örneklerin her birinde ve başka yerlerde, saatlerin “doğruluğunun” tanımı elbette özel uygulamaya bağlıdır.

PTP Nedir?

PTP, IEEE1588’de belirtilen uluslararası bir standarttır ve 2008’de sürüm 2 ile revize edilmiştir. Precision Time Protocol (PTPv2), farklı cihaz türlerinin zaman bilgisini senkronize etmek için kullanılabilen ve zaman bilgisinin doğruluğu sağlayan ağ tabanlı bir zaman senkronizasyon iletişim protokolüdür. – PTPv2 , Ethernet tabanlı olmakla birlikte NTP ile karşılaştırıldığında, PTPv2 fiziksel katmana gömülüdür ve bu nedenle, bir Ethernet ağındaki tüm katılımcıların hassas zaman senkronizasyonu için gerçek donanım tabanlı zaman bilgisi sağlamaktadır.

Sistem zamanı, birçok uygulama ve donanımlar için büyük önem taşıyan bir konudur. Veritabanları, güvenlik izleme araçları, e-posta sistemleri, syslog ve diğer kayıt araçlarının tümü, işlemleri yazarken ve / veya çeşitli olayları kayıt ederken zaman damgaları kullanır. VMtools, sanal makinelerin üzerinde çalıştıkları ESX host üzerinden senkronize edilmesi için bir seçeneğe sahiptir. Belli bir clusterdaki tüm ESX hostların kendi sistem saatlerinin senkronize edilmiş olması gerektiği açıktır, böylece bir sanal makine bir ESX hostundan diğerine vMotion yapıldığında sağlıklı sonuçlar elde edebilirsiniz.

VMware vSphere 7.0 PTP Ayarları Nasıl Yapılır?

ESX 7.0 hostunuzda bu ayarı yapabilmeniz için Home > Hosts and Clusters -> Select Host Configure tab, select System > Time Configuration Edit butonuna tıklayarak ilgili tanımı yapabiliriz.

Resim-1

Resim-2

 ESXi hostunuzun saatinin vSphere ağının diğer bileşenlerinin zamanıyla senkronize olmasını sağlamak için, hostunuzun saatini ve tarihini bir PTP sunucusuna senkronize edebilirsiniz. PTP ve NTP hizmetleri aynı anda çalışamaz Kullanmak için NTP hizmetini devre dışı bırakın ve ardından PTP hizmetini etkinleştirin. Ek olarak, PTP hizmetini etkinleştirdiğinizde, manuel zaman yapılandırması devre dışı kalır. Sonuç olarak PTP kullanmaya karar verdiğinizde ekstra kurulum ve donanım maliyeti ile karşılaşırsınız bu durumlar kritik olmayan işleriniz için ntp ‘ kullanmak geleneksel bir çözüm olacaktır.


15 yılı aşkın bir süredir Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim. Bilişim sektörü ile alakalı farklı eğitimler sertifikalar edinerek bu sektör içerisin de son 12 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yeditepe Üniversitesi Makine bölümü ve Eskişehir Üniversitesi işletme bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonlarda görev aldım.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir