1. Anasayfa
  2. Günlük

SaaS,PaaS,IaaS Nedir


1(Sofware as a Service – SaaS)

Servis olarak sunulan Yazılım (Software as a Service – SaaS), web-tabanlı bir yazılımın merkezi olarak barındırılması ve işletilmesi ile internet üzerinden kullanıcılara sunulmasına dayanan bir yazılım aplikasyon dağıtım modelidir.

“SaaS” terimi artık endüstri standart tercihi haline gelmiş ve daha önceleri kullanılan ASP (Application Service Provider) ve On-Demand terimlerinin genel olarak yerini almıştır. Müşteriler yazılım sahip olma maliyetine katlanmadan sadece kullanım başına bir ücret ödemektedirler. Böylece önceden herhangi bir maliyet oluşmaz.

SaaS terimi çoğunlukla iş uygulama yazılımları kapsamında kullanılır. SaaS modeli şirketlerin ticari olarak lisanslama yolu ile kendi iç bünyelerinde barındırdıkları ve işlettikleri yazılımların yüksek ön maliyetli ve kompleks yapılarına alternatif olarak düşük maliyetli bir şekilde aynı avantajlara ulaşmanızı sağlar.

Bütün bunlar satınalma yöneticileri için e-ihale ve e-satınalma aplikasyonlarına ulaşım, araştırma ve bilgiye (tedarik piyasa bilgileri, kategori şablonları) ve destek hizmetlerine (harcama data analizleri, ihale yönetimi) entegre web hizmetleri olarak ulaşım anlamına gelmektedir.

IDC ‘ye göre SaaS modelinin temel özellikleri,

Ticari olarak sunulan yazılım aplikasyonuna ağ tabanlı erişim ve yönetim.
Her müşterinin kendi lokasyonu yerine merkezi olarak yönetilen aktiviteler ile müşterilerin aktivitelere uzaktan web üzerinden her an bağlanabilme imkanı.
Aplikasyonun bire-bir model yerine bire-çoklu model vasıtası ile (tek seferlik, çoklu kullanıcı mimarisi) sunulması ile gelen fiyatlama, ortaklık, yönetimsel avantajlar.
Merkezi güncelleme, merkezi güvenlik uygulamaları ile gelen kolaylık.

IAAS (Infrastructure as a Service)

Bulut yazılımlarının çalışmasını sağlayan altyapının donanımdan soyutlanmış halidir. Müşteri bu kat-manda hizmet alabilir. Bu hizmete Infrastructure as a Service (PaaS) denir. IaaS hizmeti ile müşteriye, kendi platformunu yapılandırabileceği, verilerini saklayabileceği, sunabileceği ve hesaplama yapabile-ceği bir altyapı sunulur. Böylece müşteri, donanımlar ile uğraşmadan belirli bir depolama ve işlem kapasitesine sahip olur.
 Bu altyapı bulut üzerinde çalışan sanallaştırılmış bir sistem üzerinden sunulur.
 Böylece müşteri, hem ihtiyacı olan kadarını öder, hem de altyapının alımı ve bakımı için harcama yapmasına gerek olmaz.

Platform (Platform as a Service)

Müşteriye sunulan bulut yazılımlarının çalışmakta olduğu platformu kapsayan katmandır. Müşteri bu katmanda hizmet alabilir. Bu hizmete Platform as a Service (PaaS) denir. PaaS hizmeti ile müşteri, platformun çalıştığı altyapıyla (sunucu, ağ, işletim sistemi vs.) uğraşmadan bu platformda yazılım ge-liştirebilir. Bu API’ler ile yapılır. Bazı PaaS sağlayıcıları, geliştirilen yazılımın da kendi bulutlarından sunulmasına/kullanılmasına da olanak sağlayabilir.
Örnek: GoogleApp engine, Microsfot Azure vs

15 yılı aşkın bir süredir Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim. Bilişim sektörü ile alakalı farklı eğitimler sertifikalar edinerek bu sektör içerisin de son 12 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yeditepe Üniversitesi Makine bölümü ve Eskişehir Üniversitesi işletme bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonlarda görev aldım.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. Açıklayıcı bilgiler için teşekkür ederim. Benim için çok faydalı oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir