1. Anasayfa
  2. Veritas

Symantec Netbackup ile MSQL Backuplarının alınması ve Restore edilmesi 2


0

Bir önceki makalemiz de script ile yedekleme işleminin nasıl gerçekleştirildiği konusuna değinmiştik bu makalemiz de bir backup policy oluşturup yedekleme işlemini gerçekleştireceğiz. İlk olarak

Veritas Netbackup client kurulumu gerçekleştirilmiş olan client için NetBackup MasterServer Admin Console’dan Netbackup Management Altında -> Policies tabında sağ tuş yaparak New Policy seçeğini tıklayarak devam ediyoruz ve Oluşturulacak politika için isim structure’ına uygun olarak isim veriliyor.


Politika tipini MS-SQL Server Policy storage tipinide daha önceden belirlediğim diski seçerek devam ediyoruz.

Sonra clients tarafında yedekleme yapılacak sunucuyu belirleyerek devam ediyoruz


selections tabından oluşturduğumuz batch file seçiyoruz.


Client’ın yedekleneceği storage unit seçimi yapılması gerekmektedir. Not: Bir sunucunun herhangi bir storage unit’e yazabilmesi için host properties à Clients kısmında ilgili client’a bağlanıldığında additional server’da o storage unit’e ait olan media sunucunun isminin olması gerekmektedir

Schedule tabından yedeklemenin gerçekleşmesini istediğimiz zamanı seçiyoruz


Bir isim ve backup tipini seçerek sonrasında aldığımız bakcupların ne kadar kalacağını belirlemek için retention kısmından bir süre seçiyoruz.


Recurring week days kısmından hangi günlerde backup alacağımızı belirleyip devam ediyoruz.


Çalışma saatlerini belirleyerek devam ediyoruz. Önemli not :

Exclude Dates tab’ın da bir den fazla schedule tanımlı olan durumlarda backup’ların çakışmaması için exclusion tanımlanmaktadır.

Start Window ekranında backup’ın çalışmasını istediğimiz saat aralığını belirliyoruz


Policy hazırlandıktan sonra belirlenen tarih ve saat aralığında yedekleme işleminin tamamlandığını görmekteyiz15 yılı aşkın bir süredir Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim. Bilişim sektörü ile alakalı farklı eğitimler sertifikalar edinerek bu sektör içerisin de son 12 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yeditepe Üniversitesi Makine bölümü ve Eskişehir Üniversitesi işletme bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonlarda görev aldım.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir