1. Anasayfa
  2. Virtualization

Top 10 Critical Skills Every vSphere System Administrator Should Know

Top 10 Critical Skills Every vSphere System Administrator Should Know
0

VMware vSphere ortamını yöneten yöneticilerin veya yönetici adaylarının kendilerini nasıl geliştirmeleri konusunda 7 kritik beceriyi aşağıda ana hatları ile anlatmaya çalışacağım. Aslında hepsinin aynı derecede önemli olduğunu düşündüğüm için önem sırasına göre sıralamak gerçekten zor.

 

  • vSphere’in CPU, RAM, Network ve Storage ile nasıl etkileşimde bulunduğunu açıklayabilmek

 

vSphere ortamınızda bazen anormal davranışlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.  Bu davranışları anlayabilmeniz için aşağıdaki öneriler size faydalı olacaktır.

Bir VM’e atayabileceğiniz CPU Miktarı Fiziksel sunucuzunun her şeyden önce elde edebileceği toplam miktara bağlıdır. Bu miktarın belirlenmesi için Fiziksel CPUs (sockets) , Fiziksel CPUs ‘un sahip olduğu core sayısı ve CPU ‘nuzda hyper-threading technology desteklenip desteklenmediği ile belirlenir.

Bir VM’e fazla vCpu atandığı zaman buradaki en büyük sorun CPU zamanlamasıdır. Doğrudan VM’lere tahsis edilen ve paylaşılmayan bellekten farklı olarak (çoğu durumda) CPU kaynakları, hipervizör tarafından programlanması ve işlenmesi için bir sırada beklemesi gereken paylaşılan bir kaynaktır. Hipervizörün her talebi yerine getirmek için fiziksel CPU/core ihtiyacı vardır.

TPS (Transparent Page Sharing), Ballooning, and swapping. Generally, Birden fazla memory katmanı olduğundan memory sorunlarını çözmesi daha zordur. Bir VM’i açtığınızda swap file ile birlikte disk alanıda kullanmaya başlarsınız. Memory sorunları çözmeye başlarken öncelikle burayı kontrol ederek sorunları çözmeye başlayabiliriz.

Network perspektifinden bakıldığında farklı adaptör tipleri olduğu için çok farklı performans sonuçları elde edebiliriz. Örneğin  vmxnet3 gibi.

Depolamayı düşündüğümüzde, okuma ve yazma kalıpları gibi şeyleri göz önünde bulundurmamız gerekir. İş yükünüzde okumamı yoğun yoksa yazmamı yoğun? Genel olarak gelecekteki ihtiyaçlarınızı öngörmezseniz ve disk performansınızı / kapasitenizi arttırmazsanız performans kayıpları yaşayabilirsiniz.

 

  • Performans tablolarını kullanmak ve geliştirmek

 

Performans tablolalarını nasıl kullanacağınızı biliyorsanız performans çizelgeleri sizler için büyük kolaylıklar sağlayacaktır. Performans tabloları anlık olarak herhangi bir sorun yaşamadığınızın ve genelde çevreye hızlı bir şekilde cevap vermek için kullanırız

 

  • Bir ESXi sunucunuz cevap vermediğinde vSphere HA’nın yanıtını anlama

Bir ESXi sunucusu çöktüğünde, VM’leriniz nereye gidiyor? Shared storage neden bu kadar önemli olduğunu bilmeliyiz.Eğer shared storage kullanmıyor isek çöken ESXI sunucumuz çalışmayacak ve VM’ler sunucu üzerinde kalacaktır.  HA etkinleştirdiğinizde ESXI hostlar üzerinde FDM ajanı konfigüre edilir. Bir cluster içerisinde 1 tane master host bulunur. Master ve slave hostlar yaşanan probleme göre aksiyon alırlar.

  • Yeni Sanal Makinalar oluşturmak için Template kullanın

Templates ve clonelar her ortam için mükemmel bir şeydir.Yapılarınızı otomatikleştirerek dağıtım sürelerini kısaltın.

 

  • Upgrade sürecini anlamak

 

Başarılı upgrade/migration için mevcut sanallaştırma ortamımıza ait tüm bilgilerin elimizde bulundurmak çok önemlidir. Upgrade/Migration öncesi bu bilgiler çok işimize yarayacaktır. Bu bilgileri elde etmek için RVTools ‘u kullanabilirsiniz. Upgrade/Migration önceki aşağıdaki resim bize faydalı olacaktır.

 

ESXI hostunuzun yükseltilmesi  planlanmadan önce sunuculara ait NIC ve HBA kartlarının uyumluluğunu kontrol etmek çok önemlidir.

VMware Compatibility Guide

Geçiş işlemlerinin çoğu, VM’lerin mevcut ESXi host üzerinde çalışırken upgrade/ migration gerçekleşeceği için, geçiş sırasında, ESXi host ve  vCenter uyumluluğuna dikkat etmeliyiz.

VMware Product Interoperability Matrices

 

  • vMotion sorunlarının nasıl çözüleceğini anlamak.

VMotion birkaç nedenden dolayı başarısız olabilir. Bazen bir VM’i hızlı bir şekilde diğer ESXI hosta taşımak gerekir bu esnada sorunla karşılaşabilirsiniz. Bu sorunların ilk 3 nedeni aşağıdaki gibidir.

 

1- VMKernel portu doğru yapılandırılmamış olabilir

2- VM’e takılı isoların unutulması

3- Hostlar arası NTP problemleri

 

  • Alarmları oluşturun ve yönetin

BT Ekibinin tüm kaynaklarını izlemek ve yönetmek önemli görevlerden biridir. Altyapınızı izlemek ve yönetmek için çeşitli  yazılımlara ihtiyaç duyarız. VMware vSphere üzerinde varsayılan olarak bir çok alarm vardır.  Kurulum sonrası CPU,Memory,Datastore kullanım alarmlarını yapılandırmamız bize çeşitli kolaylıklar sağlayacaktır.

15 yılı aşkın bir süredir Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim. Bilişim sektörü ile alakalı farklı eğitimler sertifikalar edinerek bu sektör içerisin de son 12 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yeditepe Üniversitesi Makine bölümü ve Eskişehir Üniversitesi işletme bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonlarda görev aldım.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir