1. Anasayfa
 2. Virtualization

VMware vSphere 7.0 Update 2 ile Gelen Yenilikler

VMware vSphere 7.0 Update 2 ile Gelen Yenilikler
0

VMware vSphere 7.0 Update 2  geçtiğimiz günlerde  yayınlandı. Bu VMware vSphere 7.0 Update 2 ile Gelen Yenilikleri aşağıda anlatmaya çalıştım.

In-product feedback: vCenter Server 7.0 Update 2 ile önemli VMware vSphere iş akışları ve özellikleri hakkında gerçek zamanlı derecelendirme ve yorumlar sağlamanıza olanak sağlamak için vSphere Client’inizde bir ürün içi geri bildirim seçeneği yer almaktadır.

New CLI deployment of vCenter Server:  vCenter Server 7.0 Güncelleme 2 ile, vCSA_with_cluster_on_ESXi.json şablonu kullanarak tek cluster ve vCenter Sunucusunu bir ESXi host’a dağıtırken vSphere Lifecycle Manager cluster image yönetimini kullanabilirsiniz

Parallel remediation on hosts in clusters that you manage with vSphere Lifecycle Manager baselines: vCenter Server 7.0 Update 2 ile, ortamınızdaki ESXi host’a update uygulamak veya yükseltmek için gereken süreyi minumum’a  indirebilirsiniz.

 

 

Improved vSphere Lifecycle Manager error messages: Lifecycle Manager’ın bir parçası olarak donanım uyumluluğu veya ESXi kurulumu ve güncellemesi gibi sorunlarının kök nedenini daha kolay tespit edebilmek için  geliştirmeler yapılmıştır.

Scaled VMware vSphere vMotion operations: vCenter Server 7.0 Update 2’den başlayarak, vSphere vMotion, tek bir vMotion VMkernel arabirimine sahip 25 GbE, 40 GbE ve 100 GbE gibi yüksek hızlı network desteği  geliyor :)

Increased scalability with vSphere Lifecycle Manager: 400 esxi host’a kadar support desteği sağlanacak.

Upgrade and migration from NSX-T-managed Virtual Distributed Switches to vSphere Distributed Switches: vSphere Lifecycle Manager baseline, taban hatlarını kullanarak, sisteminizi vSphere 7.0 Update 2  yükseltebilir ve aynı anda NSX-T yönetimli vSphere Distributed Switches for clusters’a geçiş yapabilirsiniz.

Create new clusters by importing the desired software specification from a single reference host:  Konfigüre ettiğiniz bir esxi host ‘un özelliklerini export ederek bu konfigürasyonları  vSphere Lifecycle Manager aracılığı ile dağıtabilirsiniz.

Enable vSphere with Tanzu on a cluster managed by the vSphere Lifecycle Manager: Bir vSphere yöneticisi olarak, tek bir VMware vSphere Lifecycle Manager imajı ile yönettiğiniz vSphere cluster’larını vSphere’ı Tanzu ile etkinleştirebilirsiniz.

vSphere Lifecycle Manager fast upgrades:  Update 2 ile birlikte  vSphere Lifecycle Manager  aracılığıyla  suspend virtual machines to memory instead of migrating them, powering them off, or suspending them to disk işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. update süreçlerinizi hızlandırabilirsiniz. Configuring vSphere Lifecycle Manager for Fast Upgrades.

Confidential vSphere Pods on a Supervisor Cluster in vSphere with Tanzu: Guest Os  larınızın belleğini Tanzu ile vSphere’deki bir Supervisor Clusterında hipervizörden erişime karşı şifrelenmiş ve korunmuş halde tutabilirsiniz. Ekstra bir güvenlik geliştirmesi olarak Secure Encrypted Virtualization-Encrypted State (SEV-ES) ekleyerek gizli vSphere Pod’larını yapılandırabilirsiniz.

Update 2 ile birlikte gelen release notlarına : https://docs.vmware.com/en/VMware-vSphere/7.0/rn/vsphere-vcenter-server-702-release-notes.html adresinden erişim sağlayabilirsiniz.

 

ESXi 7.0 update 2

Neler yeni ?

 • ESXi 7.0 Update 2 supports vSphere Quick Boot on the following servers:
  • Dell Inc.
   • PowerEdge M830
   • PowerEdge R830
  • HPE
   • ProLiant XL675d Gen10 Plus
  • Lenovo
   • ThinkSystem SR 635
   • ThinkSystem SR 655

https://kb.vmware.com/s/article/82637 düzeltme.

 • Mellanox ConnectX-6 200G NIC’ler için destek: ESXi 7.0 Update 2, Mellanox Technologies MT28908 Ailesi (ConnectX-6) ve Mellanox Technologies MT2892 Ailesi (ConnectX-6 Dx) 200G NIC’leri destekler.

15 yılı aşkın bir süredir Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim. Bilişim sektörü ile alakalı farklı eğitimler sertifikalar edinerek bu sektör içerisin de son 12 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yeditepe Üniversitesi Makine bölümü ve Eskişehir Üniversitesi işletme bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonlarda görev aldım.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir