1. Anasayfa
  2. Virtualization

VMware vSphere 8.0 Update 2 New Features and Download

VMware vSphere 8.0 Update 2 New Features and Download
0

VMware Bugün, vSphere 8 Update 2’in en son güncellemelerini ile alakalı bir duyuru paylaştı. Bu sürüm, yalnızca iş yükü platformumuzun 8 Update 2 Sürümünü içermekle kalmıyor, aynı zamanda vSphere+’ın kullanıcılarına yakında erişim sağlayacak yeni bir bulut hizmetini de içeriyor. Bu güncellemeler, BT yöneticilerinin operasyonel verimliliğini artırmaya, talepkar iş yüklerinin performansını yükseltmeye ve kendine hizmet erişimine sahip olmanın altyapı hizmetlerine hızlı bir şekilde erişim sağlayan geliştiricilerden, DevOps mühendislerine ve diğer herkese yenilik yapma hızını artırmaya yardımcı olacak.

Enhance Operational Efficiency

Bu son sürümde, yaşam döngüsü yönetimine ağırlık verdik. vSphere’ü güncellemek ve yükseltmek büyük çevrelerde zaman zaman zor olabilir, çünkü genellikle yüzlerce veya binlerce sistemde çalışan tüm yerinde altyapıya yayılabilir. Geliştirmeler, yamalar ve güvenlik düzeltmeleri düzenli olarak çıkıyor, bu nedenle VMware vSphere güncellemesi hızlı ve kolay olmalı. Bu sürüm, bu hedefi gerçekleştirmek için büyük bir adım atıyor. Yaşam döngüsü yönetiminin yanı sıra, BT yöneticilerinin 3. taraf kimlik sağlayıcılarını desteklemeyi genişletmeye devam ederek kimlik doğrulamayı merkezi olarak yönetmelerini daha da kolaylaştırmayı amaçladık.

ESXi Lifecycle Management Service

Son derece etkili bir geliştirme, vSphere+’daki yeni bulut hizmeti ile ESXi ana bilgisayarlarının tüm yığınını merkezi olarak düzenlemek için yöneticilere olanak tanır. ESXi ana bilgisayarlarının yaşam döngüsünü yönetmenin gerektirdiği zaman ve çaba oldukça büyük olabilir, çünkü bunlar genellikle vSphere altyapısının büyük bir çoğunluğunu temsil eder. VMware vCenter ve küme sınırları tarafından belirlenen şekilde bir dizi yaşam döngüsü işlemi (yamalar ve yükseltmeler gibi) gerçekleştirilmelidir. vSphere+’ın vSphere+’daki vSphere+’nın yeni bulut hizmeti, vSphere+ müşterilerine sunulmaktadır ve IT yöneticilerine tüm benzer şekilde yapılandırılmış ESXi ana bilgisayar yığınını, birden çok vCenter ve küme üzerinden tek bir işlemde güncelleme yapma ve ilerlemeyi Bulut Konsolu’ndan merkezi olarak izleme olanağı sağlar. Bu faydayı daha net bir şekilde göstermek için bir örnek kullanılabilir. Geleneksel vSphere ile, her ESXi ana bilgisayar kümesi için bir güncelleme gereklidir ve her küme başına en fazla ana bilgisayar sayısı 32’dir. Bir kullanıcının 32.000 ESXi ana bilgisayarını 1.000 küme üzerine yaydığını varsayalım. Tüm ESXi yığınlarını güncellemek için kullanıcıların 1.000 ayrı güncelleme işlemi yapmaları gerekecektir. ESXi yaşam döngüsü yönetim hizmeti ile, her standart donanım yapılandırması için sadece bir güncelleme gereklidir, küme sayısından bağımsız olarak. Çoğu BT kuruluşu, donanım yapılandırmalarını standartlaştırır, bu nedenle bu müşterinin yalnızca 3-5 standart donanım yapılandırmasına sahip olabileceği kabul edilebilir (hangi sunucu tedarikçilerinden satın aldıklarına bağlı olarak). Bu, tüm ESXi yığınlarını yalnızca 3-5 güncelleme işlemiyle güncelleyebilecekleri anlamına gelir, geleneksel vSphere ile gereken 1.000 güncellemenin çok küçük bir bölümü. ESXi yaşam döngüsü yönetim hizmeti ile yükseltmeler, daha az zaman ve çaba gerektirir ve ESXi’nin en son yeteneklerinden faydalanarak daha sık gerçekleştirilebilir.

Reduced Downtime for vCenter Upgrades

Geçen yıl vSphere+’ müşterileri için tanıtılan bu işlevselliğin kullanılabilirliğini tüm vSphere sürümlerine genişlettik. Bir yükseltme sırasında, vCenter kesintisi yaklaşık olarak bir saatten birkaç dakikaya kadar azalır (deneyimlere bağlı olarak). Bu, eski vCenter’daki hizmetleri kapatmak ve yeni birinde hizmetleri başlatmak için gereken süredir. Bu nedenle planlı bakım pencerelerine ihtiyaç duyulan süre çok daha kısadır. Yükseltmeler daha sık yapılabilir, çünkü yapması çok daha kolaydır, bu sayede en son vCenter özelliklerinden faydalanabilirler.

Support for Microsoft Entra ID  (Eski adıyla Azure AD) Desteği

Son birkaç yıldır 3. taraf kimlik sağlayıcılarını, Microsoft Active Directory Federation Service (ADFS) ve yakın zamanda Okta Identity Service gibi, desteklemeyi sürekli olarak genişletiyoruz. Bu sürümle, bu desteği Microsoft Entra Kimlik (eski adıyla Azure AD) dahil etmek üzere genişletiyoruz. Kimlik doğrulama, Entra Kimlik gibi bir 3. taraf kimlik sağlayıcısı tarafından işlendiğinde, kimlik doğrulama artık vSphere tarafından işlenmez. Giriş ve şifreler artık vSphere içinde depolanmadığı için güvenlik denetimleri daha kolay, daha hızlı veya gereksiz hale gelir.

Supercharge Workload Performance

Kasım 2022’deki çarpıcı tanıtımıyla ChatGPT’nin piyasaya sürülmesi, üretken yapay zeka (GenAI) alanında büyük bir ilgi artışına neden oldu. Basında bildirildiği gibi, Ocak 2023’e kadar ChatGPT, tarihteki en hızlı büyüyen tüketici yazılım uygulamalarından biri olarak tarihe geçti ve 100 milyondan fazla kullanıcıya ulaştı. Bu nedenle, GenAI artık birçok organizasyon için stratejik bir öncelik haline geldi. vSphere, AI Hazır Kurumsal Platformumuzun Mart 2021’de tanıtılmasından bu yana AI’nin ön saflarındaydı ve bu en son sürümle, GPU sanallaştırma teknolojimizi ölçeklendirmeye ve geliştirmeye devam ederek AI’ye yönelik geliştirmelere devam ediyoruz. AI ile ilgili geliştirmelerin yanı sıra, Veri İşleme Ünitesi (DPU) teknolojisinin daha fazla donanım platformunda kullanılabilirliğini genişletmeye devam ediyoruz, böylece müşteriler bu performans avantajlarından yararlanabilirler.

Increase maximum vGPU devices per VM from 8 to 16  – Daha büyük iş yükleri (özellikle AI iş yükleri), giderek daha fazla GPU gücü gerektirmeye devam ediyor. Bu en son sürümle, bir tek sanal makineye atanabilecek maksimum vGPU cihaz sayısını 16’ya çıkararak daha büyük iş yükleri için üst performans sınırını ikiye katladık. Bu, AI için AI/ML model eğitim süresini azaltmanızı ve daha büyük veri kümeleriyle daha büyük modelleri çalıştırmanızı sağlar.

GPU-aware DRS workload placement and load balancing – GPU kaynaklarının bazen tam olarak kullanılmadığı senaryolar keşfettik. Bu senaryoları ele almak için DRS’yi geliştirdik. DRS artık vGPU profili boyutlarının farkında ve eşit boyutta vGPU’ları aynı ana bilgisayara konsolide eder. Bu, ayrıştırmadan kaynaklanan GPU kapasitesinin boşa harcanmasını önlemek için GPU etkinleştirilmiş VM’lerin güç açma sırasında başlangıç ​​yerleşimiyle de yardımcı olur. İş yükü yerleştirme ve yük dengeleme artık GPU farkındalığına sahip ve DRS, benzer profil gereksinimlerine sahip iş yüklerini aynı ana bilgisayar üzerine yerleştirmeye çalışır. Bu, GPU kaynak kullanımını artırarak maliyeti azaltır, çünkü istenen performans seviyesine ulaşmak için daha az GPU donanım kaynağı edinilmesi gerekir.

Expand DPU support to include Lenovo and Fujitsu server hardware 

vSphere 8’in tanıtımıyla bir yıl önce DPU desteğini tanıttık, böylece müşteriler CPU’lar üzerinden altyapı iş yüklerini DPU’ya kaydırarak iş yüklerinin performansını artırabilirler. Bu sürümle, Lenovo veya Fujitsu sunucularını kullanan müşteriler artık vSphere DPU entegrasyonundan ve performans avantajlarından yararlanabilecekler.

DevOps için Yenilikleri Hızlandırma

DevOps mühendisleri veya geliştiriciler gibi altyapı tüketicileri için, öz hizmet erişimi çok önemlidir. Sunucular, depolama veya ağ gibi altyapı hizmetlerine erişim için birine e-posta göndermek veya bir talep açmak, işleri yavaşlatmanın harika bir yoludur. 2020’de Kubernetes entegrasyonumuzu tanıttığımızdan beri öz hizmet erişimi için çıtayı yükseltmeye devam ediyoruz ve bu sürüm istisna değil. Altyapı kullanıcılarına daha hızlı erişim sağlamanın yanı sıra, BT yöneticilerinin veya DevOps mühendislerinin kendi Kubernetes ortamlarını kurmalarını da daha da kolaylaştırdık.

New VM Image Registry Service

Sanal makine oluşturması gereken DevOps mühendisleri veya diğer kullanıcılar, bu VM görüntülerini yeniden kullanılabilir veya paylaşılabilir hale getirmek için bir yol ihtiyaç duyarlar. Bu sürüm, tüketicilere Kubernetes API’ları kullanılarak görüntüleri yayınlama, değiştirme ve silme olanağı sağlayan yeni bir VM Kayıt Defteri Hizmeti sunar. Görüntüler, VM Hizmeti VM’lerinin dağıtımı için kullanılabilir. Bu yeni kayıt defteri sayesinde DevOps ekipleri, geliştiriciler ve diğer VM tüketicileri, bir IT Yöneticisinin yardımını gerektirmeksizin daha hızlı bir şekilde VM oluşturabilir ve yönetebilirler.

VM Service support for Windows and GPUs

VM Hizmeti, öz hizmet erişimi sağlamak için harika bir yoldur, ancak daha önce yalnızca Linux VM’leri ve seçili konfigürasyonlarla sınırlıydı. Bu sürüm, bu sınırlamaları kaldırır. VM Hizmeti, Linux VM’lerinin yanı sıra Windows VM’lerini yan yana oluşturmak için kullanılabilir. VM’ler ayrıca VM Hizmeti ile vSphere üzerinde desteklenen herhangi bir donanım, güvenlik, cihaz, özel veya çoklu NIC desteği ve VM’lerin tamamlayıcı donanım gereksinimleri, güvenlik cihazları, cihazlar ve veri geçişi gereksinimleri ile oluşturulabilir. Geleneksel vSphere VM’lerine kıyasla tamamen eşdeğer olacak şekilde tamamlanabilir. Önemli olan, VM Hizmeti’nin GPU gerektiren iş yüklerini oluşturmak için kullanılabilmesidir.

Import and Export Supervisor Cluster Configuration

Bir süpervizör cluster kurmak için gerekli birçok ayar nedeniyle uzun sürebilir. Birçok küme kurmanız gerekiyorsa, bu karmaşıklık artar. Bu sürümde, bu karmaşıklığı hafifletmek için iyileştirmeler ekledik. Bir Süpervizör küme yapılandırması artık kaydedilip diğer Süpervizör kümelerine dışa aktarılabilir. Mevcut bir süpervizör küme yapılandırmasını dışa aktarabilir ve yeni bir süpervizör kümesine içe aktarabilirsiniz, böylece manuel yapılandırma sürecini atlayabilirsiniz. Ayrıca, bu, standart bir yapılandırmayı birden çok süpervizör kümesine kolayca replike etmenize yardımcı olur.

15 yılı aşkın bir süredir Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim. Bilişim sektörü ile alakalı farklı eğitimler sertifikalar edinerek bu sektör içerisin de son 12 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yeditepe Üniversitesi Makine bölümü ve Eskişehir Üniversitesi işletme bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonlarda görev aldım.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir