1. Anasayfa
  2. Windows Server

Windows Server 2012 and Multipath I/O to Storage Area Network


0

Geçtiğimiz günlerde çalıştığımız veri merkezinde hali hazırda çalışan bir sql server 2012 ‘yi farklı bir veri merkezinde bulunan yeni bir sunucuya “Adding SQL Server AlwaysOn Availability Groups to existing Failover Clusters” yöntemini kullanarak taşımaya karar verdik. Tabi öncesinde bu sunucu üzerinde  bir takım hazırlıklar yapmamız gerekiyordu. Öncelikle sunucuların firmwareleri geçildi sonrasında windows işletim sistemi kurularak gerekli güncelleştirmeler yapıldı. Taşıyacağımız sunucuların SAN’a fiber kanal hbalar aracılığı ile bağlandı ve VNX lerde storage yük dengelemesi için sunucularda powerpath kullanıldı.

Yukarıdaki  işlemlerden sonra diskler prezente edildi  sunucuda  “DGC Lunz ghost” disklerle karşı karşıya kaldık. bu durum bu taşıma işlemlerinde pekte karşılaştığımız bir durum değildi. Bu durmu düzeltmek için yapılan araştırmalarda Windows Server 2016  MPIO özelliğini yapılandırmaya karar verdik.

MPIO yapılandırmak için server manager ‘i çalıştırıp  add roles features ikonuna tıklayarak devam ediyoruz.

Features kısmından Multipath I/O ‘u seçerek devam ediyoruz.

Kurulum tamamlandır artık MPIO ‘u yapılandırabiliriz.

Yönetim araçlarından mpio yapılandırma sayfasını açıyoruz.

Discover multi-path kısmından Add Support SAS devices diyerek devam ediyoruz ve sunucuyu reboot ediyoruz.

Sunucu reboot olduktan sonra Device hardware id kısmından “DGC Lunz” u Add ederek sunucuyu yeniden başlatıyoruz.

İkinci yeniden başlatma sonrasında disk yapılandırmasında sunucuya sunulan her Lun ‘un tek disk olduğunu göreceğiz. Eklenen tüm aygıtları mpio devices kısmında görebilirsiniz.

Sorunsuz günler..

15 yılı aşkın bir süredir Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim. Bilişim sektörü ile alakalı farklı eğitimler sertifikalar edinerek bu sektör içerisin de son 12 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yeditepe Üniversitesi Makine bölümü ve Eskişehir Üniversitesi işletme bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonlarda görev aldım.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir