1. Anasayfa
  2. Virtualization

Disk Alanı Genişletme


0

Mevcut sanallaştırma platformlarında bulunan sunucularımızın disklerinde bazen yetersiz disk alanı problemi yaşayabiliyoruz. Bu sorunu aşmak için özellikle eski version işletim sistemlerinde ö(windows server 2003 ailesi,windows xp ) haliyle 3.party bir tools kullanmamız gerekiyor. Geçtiğimiz günlerde müşterimizlerden birinde test ettiğim tools’un ayrıntılarını sizlerle paylaşmak istedim ilk olarak

Vpshere client ile esxi sunucumuza bağlanıyoruz sonrasında sunucu üzerindeki disk alanını genişleteceğimiz sunucuyu seçerek disk özelliklerinden  ihtiyacımız kadar disk alanımızı genişletiyoruz örnek olarak 90 gb’lik bir alanım vardı 100 gb’ya çıkardım. Resim-1Resim-2

Resimde görüldüğü üzere 10 gb’lik unallocated bir alan görmekteyiz. Sıra geldi bu alanı c: partion’umuzla birleştirmeye.


Kullanacağımız tools EXTPart aşağıdaki linkten tools’u indirebilirsiniz.

http://www.dell.com/support/drivers/us/en/19/DriverDetails/DriverFileFormats?c=&s=&cs=&l=&DriverId=R64398

İndirdiğimiz tools’u zipden çıkararak bulunduğu dizine gidip expart.exe’yi çalıştırıyoruz

Resim-3

Extend edeceğimiz drive seçerek devam ediyoruz.


Resim-4

10 gb’lik bir genişletme yapacağımız için bunu mb cinsinden yazıyoruz 10 = 10000 mb gibi disk genişletme işlemi tamamlandı.


Resim-5

Resimde görüldüğü üzere disk alanımız genişletilmiştir. 

15 yılı aşkın bir süredir Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim. Bilişim sektörü ile alakalı farklı eğitimler sertifikalar edinerek bu sektör içerisin de son 12 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yeditepe Üniversitesi Makine bölümü ve Eskişehir Üniversitesi işletme bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonlarda görev aldım.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir