1. Anasayfa
  2. Exchange Ailesi

Exchange 2007 Transport Rule ile Mail Gonderim Kısıtlaması


0

Exchange 2007 sunucumuz üzerinde pop3 mapi clientlarımızın veya şirket çalışanlarının mail gönderimini kontrol altına almak ve bazı kısıtlamalar yapılması gerektiğini transport rule yardımı ile  bu işlemin nasıl gerçekleştirileceği konusuna değineceğiz.Bu makalemizde örnek olarak bir kullanıcının sadece iç network te mail göndermesini sağlayacağız. Bu uygulayacağımız işlem şirket politikalarına göre farklılıklar gösterebileceği gibi localde internette veya kullanıcı bazlı kısıtlamalar getirerek bu rule yardımı ile gerçekleştirebileceğinizi bilmemiz gerekmektedir. İlk olarak

Exchange Management Console->Organization Configuration > Hub Transport > Transport Rules tabına geliyoruz


New Transport rule diyerek rule bir isim ve bir açıklama belirterek bir sonraki adıma devam ediyoruz.

Conditions kısmına gelerek from people sent (kısıtlama yapacağımız kullanıcığı belirtiyoruz) ve sent to users inside or outside the organization (kısmında ise internete veya local’e mail gönderemeyeceğini belirtiyoruz.)Mail göndermesi istenmeyen kullanıcıyı Add  diyerek Organizasyon yapımızdan ekleme işlemini gerçekleştiriyoruz.

Actions tabında send bounce message to sender with enganced status code tıklayarak kullanıcılarımıza hangi hata mesajının döneceğini belirtip next diyerek devam ediyoruz.Eğer istersek exceptions tarafında harici tutmak istediğimiz gruplar ve kullanıcıları belirleyebiliriz ben örnek olarak Except when the message is from people’den bir kullanıcı ekleyerek next diyerek devam ediyoruz.

Kuralımızın başarı ile gerçekleştiğini görmekteyiz.Bu makalemizde Exchange 2007 sunucu üzerinde bir kullanıcılarımıza yazdığımız bir takım kurallardan bahsettik bir sonraki makalede görüşmek üzere

15 yılı aşkın bir süredir Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim. Bilişim sektörü ile alakalı farklı eğitimler sertifikalar edinerek bu sektör içerisin de son 12 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yeditepe Üniversitesi Makine bölümü ve Eskişehir Üniversitesi işletme bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonlarda görev aldım.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir