1. Anasayfa
 2. Exchange Ailesi

Exchange ECP and OWA error after update

Exchange ECP and OWA error after update
0

Exchange Server hizmetinizin sağlık bir şekilde sürdürebilmesi için  Exchange Server CU (cumulative update) ‘ler ve security updateleri belirli periyotlarla yüklenmeli hizmetin devamlılığı sağlanmalıdır. Bu yazımızda geçtiğimiz günlerde  (CVE-2021-1730) update ‘inden sonra yaşamış olduğum bir sorunun çözümü ile alakalı bu yazımda neler yaptığımı anlatacağım.

 

Outlook WebApp ‘a ulaşmaya çalışmak istediğimde Bad Request  ayrıca ECP ‘ye erişmek istediğimizde  Could not load file or assembly ‘Microsoft.Exchange.Common,  hataları ile karşılaşmıştık.

 

 

Çözüm olarak ne yaptık peki ?

Çözüm-1

Bu problemin çözümü için çeşitli blog ve  forumlarda 2 farklı çözüm yöntemi önerilmektedir.  Aşağıdaki dizinlerde yer alan  içeriklerinin birbirinden farklı olması yani ilk tespitimizde  scripts ve default themes klasörlerinin yeni yüklenen versiyonda oluşmadığından dolayı eski versiyonda bulunan scripts ve default themes klasörü içinde bulunan sistem dosyalarını yeni kurulan dizine kopyalarak sorunumuz çözülmüş oldu. Aşağıdaki değişiklikten sonra mutlaka iisreset yapmayı unutmayalım.

 

 • C:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\V15\ClientAccess\ecp\15.2.529.5
 • C:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\V15\ClientAccess\ecp\15.2.529.x
 • C:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\V15\ClientAccess\ecp\15.2.529.x\scripts
 • C:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\V15\ClientAccess\ecp\15.2.529.x\themes\default

 

Çözüm-2 

Güncelleştirme sonrasında  Application Settings yapılandırmasını geçersiz değer ile değiştirmesi

 • IIS > Server > Sites > Exchange Back End > ecp >  Settings  > BinSearchFolders
 • Ardından  resimde görmüş olduğunuz değeri  aşağıdaki değer ile değiştirin  aşağıdaki değer  Exchange kurulum dizininize  göre farklılık gösterebilir.
  C:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\V15\bin;C:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\V15\bin\CmdletExtensionAgents;C:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\V15\ClientAccess\Owa\bin

 

 • Hala  ECP çalışmıyor ise  C:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\V15\ClientAccess\Owa dizininde yer alan Web.config dosyasında yer alan  %ExchangeInstallDir% ile başlayan satırları C:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\V15\ olarak güncelleyin.
 • Yine aynı şekilde Exchange back end web.config dosyasında %ExchangeInstallDir% ile başlayan bir satır varsa  c:\programfiles\Microsoft\Exchange Server\V15\Bin ile güncelleyin.
 • iireset yaparak devam edelim.
 • sorun hala devam ediyorsa   $env:exchangeinstallpath\Bin dizininde UpdateCas.ps1 ‘ı  çalıştıralım.

15 yılı aşkın bir süredir Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim. Bilişim sektörü ile alakalı farklı eğitimler sertifikalar edinerek bu sektör içerisin de son 12 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yeditepe Üniversitesi Makine bölümü ve Eskişehir Üniversitesi işletme bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonlarda görev aldım.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir