1. Anasayfa
  2. Exchange Ailesi

Exchange Server Journaling


0

Mail sunucumuzu kurulum işlemini gerçekleştirdikten sonra şirket gereği bir takım politikalar uygulanır.Onun icin şirket içerisinde şirket çalışanların nereye nasıl mail gönderdiklerinin takibi veya bu mailler nasıl arşivlenir konusuna değineceğiz. Bu işleme geçmeden önce Her ülkeye ait bununla alakalı bir takım yasalar vardır. Bu yasalar çerçevesinde bu takip işlemlerini gerçekleştirmede fayda var diye düşünüyorum

Exchange Management console -> Organization Configuration -> Hub Transport açılır New Journal Rule diyerek rule bir isim veriyoruz burada global internal external seçenekleri mevcut bu secenekler global tüm trafiği internal şirket içeriğini external dış networkü temsil eder. Journal messages for recipent seceneğinde kimse maillerin gideceğini seçip bir sonraki adıma geçiyoruz.


Resim-2

Kural başarıyla tamamlandı.


hemen bir örnek denemesi gerçekleştirelim. Şirket içerisinde Onur kullanıcısı ile Murata mail gönderiyorum.


Maillerin bir örneğinin Mustafa hesabına düştüğünü görmekteyiz.


Eğer istersek mailbox storelarımızada bir kullanıcı tanımlayıp maillerin düşmesini sağlayabiliriz.


 

15 yılı aşkın bir süredir Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim. Bilişim sektörü ile alakalı farklı eğitimler sertifikalar edinerek bu sektör içerisin de son 12 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yeditepe Üniversitesi Makine bölümü ve Eskişehir Üniversitesi işletme bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonlarda görev aldım.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir