1

Bu Makale de Dynamic IP Restrictions nasıl yapılır konusuna değineceğiz.

 

IP Adresi ve Etki Alanı Kısıtlamaları, IIS 8’in yerleşik özelliklerinden biridir. Bu özelliği yapılandırmak için bir web sitesi yöneticisinin, sunucunuzu daha güvenli hale getiren web sunucusuna, web sitelerine, klasörlere veya dosyalara geçici olarak izin verme veya bunlara izin vermeme olanağı tanır. Belirli IP adreslerine  veya belirli bir IP üzerinden belirli bir süre boyunca gelen taleplerin frekansına dayalı olarak sınırları  ayarlayabilirsiniz. Varsayılan olarak, web sitesine istek gönderen tüm istemciler, özel olarak reddetilmedikçe tüm erişimine izin verilir.

 

Bu özellik sayesinde bir IP veya IP adres aralığını engelleyebilirsiniz. Web sitenizde şupheli aktivitelere karşı o kişiyi tanımanız gerektiğinde gerekli loglardan iz kayıtlarına ulaşıp engelleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.  Profesyonel saldırganların çoğu proxy sunucularının sağladığı çeşitli ip adresleri kullanır bu nedenle genellikle bir  ip adres aralığı ekleyebilirsiniz.

 

Bu özellik varsayılan olarak yüklenmez.  Windows Özelliklerini Açma ve Kapama penceresinden bu özelliği etkin hale getirmemiz gerekmektedir.

Bunun için aşağıdaki prosedürü kullanın:

  1. Denetim masasını açın . 
  2. Programlar ve özellikler
  3. Windows Özellikleri’ni özelliklerini aç kapat
  4. Windows özellikleri pencerisinden gerekli özelliği seçerek kurabiliriz.

IIS Yöneticisi’nde IP adresi ve Etki Alanı Kısıtlamalarını yapılandırma

  1. IIS Yöneticisi’ni açın. (  IIS yöneticisini  açmak için WIN + R inetmgr yazarak çalıştırabilirsiniz.). 
  2. IIS bölümünün altındaki özellik bölmesindeki IP Address and Domain Restrictions özelliğine tıklayın.

Bu özelliği açtıktan sonra aşağıdaki gibi bir pano göreceksiniz. Bu pano  belirli IP adreslerine izin vermek  veya engellemek için kullanılır. Bu öğelerin bazılarına  ayrıntılı bir göz atalım.

Edit Features settings

 

  1. İzin ve Reddetme kurallarındaki tüm tanımlanmamış istemcilere varsayılan erişimi belirlemek için kullanılır. Bu eylemi tıklattığınızda, aşağıdaki resimde olduğu gibi bir pencere açılacaktır.

İstemcilerin dns temelli kurallar tanımlamak isterseniz Enable domain name restrictions ‘u tıklayın. Bu işlemi gerçekleştirdiğinizde aşağıdaki gibi şekilde bir uyarı alırsınız.

Bir proxy sunucusu aracılığıyla gelen istekleri etkinleştirmek isterseniz, Proxy Modunu Etkinleştir onay kutusunu işaretleyin.

İstemcilerin isteği red edildiğinde varsayılan eylem türlerini seçebilirsiniz.

Add Allow Entry / Add Deny Entry

 

Bu iki eylem türü, belirli IP adresini veya IP adres aralığını engelleme veya izin verme kuralı tanımlamak için kullanılır.

Dynamic Restriction Settings

 

Bu, IIS 8 ile birlikte gelen yeni özelliktir.

Bu özelliği yapılandırırken sözlük saldırıları gibi otomatik saldırılardan korunmak için kullanabilirsiniz.

Bu eylem, belirli bir süre boyunca aynı anda gerçekleşen isteklerin sayısına veya belirli bir süre boyunca yapılan isteklerin sayısına dayalı olarak belirli istemcilerin engellenip engellenmeyeceğini dinamik olarak belirlemenize olanak sağlayan bir özelliktir.

İstemciyi bir dizi eşzamanlı isteği temel alarak kısıtlamak istiyorsanız, Eşzamanlı isteklerin sayısına bağlı olarak , Deny Ip Adress based on the number of concurrent request onay kutucuğunu işaretleyin ve ilgili değeri hesaplayın.

İstemciyi bir süre boyunca istek sayısına dayalı olarak kısıtlamak isterseniz, Deny Ip Adress based on the number of request over a period of time onay kutucuğunu işaretleyerek gerekli değerleri girebilirsiniz.
IIS’nin reddedilecek istekleri kaydetmesini istiyorsanız, Enable the Logging Only Mode  onay kutusunu işaretleyin.

View Ordered List

Bu eylem kural önceliğini değiştirmek için kullanılır.

Listenin en üstünde yer alan kurallar daha yüksek önceliğe sahiptir.

Kuralların önceliğini değiştirmek için Move Up Move Down eylemlerini kullanabilirsiniz

Yazdığımız kuralı kaldırmak aşağıdaki panoda yer alan işlemleri yapabilirsiniz

Mode : Bu kural türünü görüntüler

Requester :  Kuralda tanımlanan ip adresi veya ip adres aralığını gösterir

Entry Type : Bu öğenin yerel mi yoksa devralınmış mı olduğunu gösterir.

 

15 yılı aşkın bir süredir Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim. Bilişim sektörü ile alakalı farklı eğitimler sertifikalar edinerek bu sektör içerisin de son 12 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yeditepe Üniversitesi Makine bölümü ve Eskişehir Üniversitesi işletme bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonlarda görev aldım.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. Teşekkürler, eline sağlık. Faydalı oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir