1. Anasayfa
  2. Günlük

Runecast Analyzer

Runecast Analyzer
0

Son zamanlarda Runecast Analyzer ülkemizde sık sık gündem olmaya başladı ve bizlere sunduğu karma çözümlerle yaşadığınız bir sorun büyük bir kesintiye sebebiyet vermeden gerçek zamanlı proaktif çözümler sunmaktadır. Runecast Analyzer ile Performance Manegement,Virtual Machine Monitoring,Capacity Monitoring versiyon kontrolü yapabilirsiniz. Runecast Analyzer, şirketleri değişen ekonomik koşullara ve iş fırsatlarına karşı daha sağlam ve duyarlı hale getirebilir. İşletmeler, Runecast Analyzer‘ı kullanarak rekabetin önünde kalmak ve müşterilerinin ve ortaklarının ihtiyaçlarına cevap vermek için çalışabilirler. Aynı zamanda, BT departmanı ticari ihtiyaçlara daha duyarlı hale gelebilir ve sadece mevcut operasyonları sürdürmek yerine yenilikçi ve yeni iş girişimlerini teşvik etmeye başlayabilir.

Neden Runecast Analyzer kullanmalıyız?

Zamandan Kazanın BT personeli knowledge base makalelerini okumak ve ortamınızın etkilenip etkilenmediğini kontrol etmek zorunda kalmadan Sıkıcı güvenlik sağlık kontrollerinde zaman kaybı yaşamadan  Runecast Analyzer ile bu süreçlerinizi full otomatik hale getirebilir inovasyon için daha fazla vakit ayırabilirsiniz.

Kesintileri En Aza İndir   Runecast ile konfigürasyonlarınızı ve loglarınızı tarayarak VMware Knowledge Base articles, Security Hardening Guide and Endüstriye ait Best Practicesleri kullanarak kesintiye sebebiyet vermeden sizlere en iyi çözümleri sunar

Güvenliğinizi artırın Runecast Analyzer bir syslog sunucusu gibi davranır, sanal altyapınıza ait loglarınızı  toplar ve VMware Knowledge Base makalelerine bağlı olası sorunları tespit ederek ayrıntılı grafiksel yaklaşımlarıyla inovatif çözümler sunar.

Maliyeti Düşürün Sorunlu yapılandırmalarımızı  ortadan kaldırarak kesintileri önleyin, sorun giderme ve security hardening yaparken zaman kazanın, Güvenlik denetimleri sonrasında çıkan cezalardan kurtulmak için harika bir çözüm!

 

vSphere Web client plugin

Runecast arabiriminin yanı sıra, bir eklenti yükleyerek vSphere web istemcisiyle entegre etme imkanı da vardır.

 Kurulumu oldukça basit olan Runecast Analyzer ‘in trial sürümüne  bu adresteki erişim linkinde yer alan form ile kayıt olup ova file indirip hızlıca kurulum işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Artık birden fazla vCenter ekleme , VMware vSAN, Horizon View veya VMware NSX-V sorunlarınızı analiz edebilirsiniz.

Kurulum ve konfigürasyon için  RuneCastUserGuide kullandım buradan ilgili pdf ‘e erişerek hızlıca ortamınızı denetlemeye başlayabilirsiniz.

 

Makalenin başlangıcında yapınızdaki konfigürasyon hatalarını Güvenlik denetimlerini kesintilerinizi önleyebileceğinizden bahsetmiştim gelin birlikte örnek bir konfigürasyon hatasına birlikte bakalım.Dashboard üzerinde gördüğünüz üzere Güvenlik uyumu, best practieslere uyum uygulanabilir kb’leri listeleyerek ve bunlara birer skor (oran) belirler ayrıca yapılandırma ve donanım uyumluluklarını günlük olarak analiz eder ve bunları ilgili kb ‘lere bağlayarak proakitf çözümler bulmanızı sağlar. Öncelikle kritik sorunları düzeltmek istiyorsanız, ilk widget içindeki Kritik sorun kırmızı çubuğunu tıklamanız yeterlidir ve kullanıcı arayüzü yalnızca düzeltilmesi gereken kritik sorunları göstermektedir.

Inventory ‘imizde yer alan Donanımlarınızın Uyumluluğuna bakabilirsiniz örnekte   bios versiyonunun güncel olmadığını görmekteyiz.

Security Compliance tarafına baktığımıda VMware Guidelines PCI-DSS için  önerilerini görmekteyiz.

Tarama işlemi sonrası inventory ‘inizde yer alan tüm hostlarınız için önerilen best practiesleri görmekteyiz.

Makalemizin son kısımlarında Secuirty Compliance altında yer alan VMware Guideliness  önerilerini gelin esx hostlarımızda major bu öneriyi uygulayalım.

NTP için önerilen Security VMware Guidelines  uyguladım.

 

Sonuç :  Runecast Analyzer kurulumu kolay ve hızlı olan adminlerin kullanacağı bir uygulamadır. VMWare adminlerini tonlarca VMware Knowledge Base,Best Practies, Security Compliance klavuzları okumadan  ortamlarını rahatça ve kolayca yapılandırabilir ve önemli ölçüde alt yapınızın önemli ölçüde gelişmesine yardımcı olur

15 yılı aşkın bir süredir Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim. Bilişim sektörü ile alakalı farklı eğitimler sertifikalar edinerek bu sektör içerisin de son 12 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yeditepe Üniversitesi Makine bölümü ve Eskişehir Üniversitesi işletme bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonlarda görev aldım.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir