1. Anasayfa
  2. Virtualization

VCSA – Reset Lost, Forgotten or Expired Root Password

VCSA – Reset Lost, Forgotten or Expired Root Password
0

Hazır bayram  arası  lab ortamımda yer alan vCenter Server’a patch geçeyim dedim :) tabiki uzun bir aradan sonra nelerle karşılaşacaktım bilmiyordum :) vcenter power on olduktan sonra ssh ile vcenter ‘a bağlanmak istediğimde root parolamın süresinin dolduğu ile alakalı bir hata aldım. Root hesabıyla la oturum açamıyorum fakat yine de vcsa ‘yı bir vCenter’ın SSO etki alanı hesabı (örneğin administrator@vsphere.local) aracılığıyla yönetebiliyordum, ancak appliance root hesabı parolası sıfırlanana kadar herhangi bir güncelleme yapamıyordum. 

Aşağıdaki prosedürün vCenter Server Appliance 6.7 ve 7.0 ile ilgili olduğunu unutmayın .

Çözüm : 

1. Öncelikle (ve en önemlisi) vCenter’ınızın snapshotunu aldığınızdan emin olun
2. vCenter Server Appliance’ı yeniden başlatın.
3. İşletim sistemi başladığında , GNU GRUB Düzenleme Menüsüne girmek için e tuşuna basın. 4. ile başlayan satıra ekleyin .rw init=/bin/bashlinux

 

5. Hazır olduğunuzda F10 tuşuna basın.
6. Bash konsolu yüklendikten sonra passwdkomutu girin. İstendiğinde, yeni şifrenizi girin ve onaylayın. sonrasında  unmount / komutu ile dosya sistemi bağlantısını kesip reboot -f ile yeniden başlatalım

8. vCenter Server Appliance,  yeniden başlattıktan sonra root şifresi ile oturum açabiliyorsanız  şifre sıfırlama prosedürü başarılı olmuştur.
9. Son olarak, 1. adımda alınan snapshot’u siliniz.

 

Sağlıklı günler

 

 

15 yılı aşkın bir süredir Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim. Bilişim sektörü ile alakalı farklı eğitimler sertifikalar edinerek bu sektör içerisin de son 12 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yeditepe Üniversitesi Makine bölümü ve Eskişehir Üniversitesi işletme bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonlarda görev aldım.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir