Host Power Management in VMware vSphere 7.0
 1. Anasayfa
 2. Virtualization

Host Power Management in VMware vSphere 7.0

0

   VMware kısa süre önce Hostlarınızın Güç Yönetimi (HPM) ilkelerinin uygulama performansı ve güç tüketimi üzerindeki etkisini açıklayan bir teknik inceleme yayınladı.VMware vSphere (ESXi), güç yönetimi için önceden yapılandırılmış birkaç  yapılandırma ilkesi ile uygulama cevap verme sürelerini, güç tüketimini optimize ederek verimliliği artırmayı hedeflemektedir. Yukarıda paylaşmış olduğum dökümanda mevcut güç politikalarının işlevselliği ve daha önceki performans ve güç tüketimi deneyimlerini aktarmaktadır.

Linkteki whitepaper  farklı güç politikalarının performansı ve güç değiş tokuşları hakkında vSphere 7.0 kullanıcılarına güncellenmiş bir kaynak sağlamaktadır.  Ayrıca dökümanda yer alan çeşitli modern iş yüklerini kullanan en son işlemcilerden elde edilen deneysel sonuçlar aracılığıyla VMware vSphere’in güç yönetimi yeteneklerine ilişkin sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Whitepaper ‘da  çeşitli iş yüklerinde performansı ve güç tüketimini gözlemlerken, güç politikalarının aşağıdaki şekilde  best practieslere uygun bir şekilde kullanılmasını önermektedir.

 • Balanced  :  vSphere  ‘da varsayılan olarak gelen politikadır. Genel performansı watt başına maksimize ve uygulama özelliklerinin geniş bir yelpazede inceleyerek performans ve güç  tüketimi arasında optimal denge sağlamaktadır.
 • High Performance profili yüksek güç tüketimi pahasına gecikmeye duyarlı uygulamalar  kullanıyorsanız eğer  bu opsiyonu kullanabilirsiniz.
 • Low Power profili sadece düşük kullanım sunucular için önerilir; performans pahasına daha yüksek güç tasarrufu sağlar.

 

Dökümanda ayrıca

 1. HPM’den maksimum faydayı elde etmek için BIOS ayarlarını düzenleme adımları
 2. vSphere güç politikaları tarafından P-durumlarının ve C-durumlarının kullanımı
 3. ESXi’de bir güç politikası seçme adımları ve özel politika için mevcut seçenekler
 4. ESXi hostunuzun n güç kullanımı, işlemcinin P durumları ve mevcut gerçek çekirdek frekansı dahil olmak üzere HPM ile ilgili istatistikleri elde etmek ve anlamak için esxtop arabirimini kullanma seçenekleri
 5. HPM’nin SPECpower, VMmark ve View Planner (VDI) gibi iş yükleri üzerindeki etkisini gösteren deneysel sonuçlar
 6. HPM önerisi ve en iyi uygulamalar

15 yılı aşkın bir süredir Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim. Bilişim sektörü ile alakalı farklı eğitimler sertifikalar edinerek bu sektör içerisin de son 12 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yeditepe Üniversitesi Makine bölümü ve Eskişehir Üniversitesi işletme bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonlarda görev aldım.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir