Virtual Machine Hard Stop
0

Virtual Machine Hard Stop özelliği daha önceki versiyonlarda bulunmayan vSphere 7.0 ile birlikte duyurulan bir özelliktir.VMware vSphere platformunuzda  sanal makinelerinizin üzerinde çalışan uygulamalar veritabanları bulunmaktadır. Bu sanal makineleriniz bazen askıda(hang) kaldığı durumlarda ve putty aracılığı ile hostumuza bağlanıp ilgili işlemi sonlandırıyorduk(kill ediyorduk). Artık yanıt vermeyen askıda kalan sanal makineleriniz için putty ile hostunuza bağlanmadan virtual center sunucusu üzerinden basitçe işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Peki hangi farklı durumlarda hard stop özelliğini kullanabiliriz.?

  • Another task is already in progress
  • Power off/Power on / Reset Grey out

Bu özelliği nasıl kullanacağımıza bakacak olursak

  • Virtual Machine -> Sağ Klik -> Power -> Hard Stop

Aşağıdaki resimde görüldüğü üzere bu işlem sırasında sanal makinenizin kapatılmaya zorlanacağı ve veri kaybına neden olabileceği uyarısı ile karşılaşacağız. Dolayısı ise   bu işlemi gerçekleştirmeden önce Shutdown from guest OS, Power Off işleminlerine yanıt almadığınızda kullanmanızı tavsiye ediyorum.

Yaptığımız işlemle alakalı Monitor-> Task menüsünden log bilgisine ulaşabilirsiniz.

Bu işlemi yaparken dikkat etmemiz gereken noktaya değinecek olursak Hard Stop VM ve VM Reset ikiside birbirinden farklı çalışmaktadır. Hard Stop VM vCenter sunucusu üzerinden sanal makineyi zorlayarak kapatacak ve manuel olarak tekrar restart etmemiz gerekecektir. VM Reset ise sanal makineyi kapatacak ve yeniden başlatacaktır. Yukarıda belirttiğim gibi bu işlemi sadece diğer kapatma opsiyonlardan birinden yanıt alamadığınızda kullanmanız gerekmektedir. Vsphere 7.0 yeni özelliklerinden  VMWare hard stop özelliği nedir konusuna değindik bir sonraki makalede görüşmek üzere..

15 yılı aşkın bir süredir Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim. Bilişim sektörü ile alakalı farklı eğitimler sertifikalar edinerek bu sektör içerisin de son 12 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yeditepe Üniversitesi Makine bölümü ve Eskişehir Üniversitesi işletme bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonlarda görev aldım.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir