1. Anasayfa
  2. Virtualization

VMware vSphere Fault Tolerance


0

Her zaman sürekliliği olması gereken bir uygulama çalıştırıyorsanız, plansız bir downtime yaşama sorununu ortadan kaldırmak istiyorsanız fault tolerance bu sorununuzu rahatlıkla ortadan kaldırabilir. Fault tolerance ile daha verimli yüksek bir iş sürekliliği sağlayabilirsiniz. Bu yazımızda vSphere ‘da Fault tolerance ‘nin nasıl yapılandıracağımızı ve nelere dikkat etmeliyiz konularına değineceğim.

vSphere FT, çalışan bir VM’i sürekli olarak bir fiziksel sunucudan diğerine çoğaltarak çalışır. Fault Tolerance etkin VM’nin iki örneği vardır:

-Primary virtual machine
-Secondary virtual machine

FT nerelerde kullanılır

  • downtime 0 olan uygulamalar, özellikle donanım arızası sırasında kullanıcıların koruma istedikleri uzun süreli müşteri bağlantılarına sahip olan uygulamalar.
  • Eski cluster çalışmayan uygulamalar.
  • Yapılandırması çok karmaşık olan özel cluster çözümleri için kullanılabilir.

Bir sanal makinenin yaşam döngüsü üzerindeki belirli kritik dönemlerde, sanal makinenin korunmasını geliştirmek isteyebilirsiniz. Örneğin, kesintiye uğramışsa, görev kritik bilgilerin kullanılabilirliğini geciktirebilecek bir komut dosyası yürütüyorsunuz diyelim Fault Toleransı ile, bu raporu çalıştırmadan önce bu sanal makineyi koruyabilir ve ardından rapor oluşturulduktan sonra Fault Toleransını kapatabilir veya devre dışı bırakabilirsiniz

Her VM farklı bir ESXi host üzerinde çalışmaktadır. Sanal Makineler mantıksal olarak aynıdır; Tek bir VM durumunu ve tek bir ağ kimliğini temsil ederler, ancak fiziksel olarak ayrı ayrı hostlar üzerinde bulunmaktadırlar.FT doğru bir şekilde tasarlandı ise herhangi bir hata durumunda sanal makinelerinizde kesinti olmayacaktır.

vSphere 4’te, FT için birçok sınırlama vardı. Yalnızca tek vcpu sanal makinelere ve paylaşılan depolama alanı olarakta ezt disklere izin verirdi,buda herkes tarafından tercih edilmiyordu.Genelde cluster çalışan vm ‘ler tek vcpu ‘dan fazla olduğu için tercih edilen bir yöntem değildi. vMware vSphere 6.x ile yukarıda belirtilen tüm olumsuzluklar ve kullanıcılardan alınan geri dönüşlerle FT ‘in gelişimi sağlandı. İyileştirmeler arasında 4 Vcpu ve ağ geciklemelerinde yaşanan sorunlar giderildi.VSphere’in önceki sürümleri, primary ve secondary sanal makinelerin senkronize olduğu vLockstep teknolojisini kullanıldı.vSphere artık “Hızlı Checkpointing” adlı bir teknoloji kullanıyor.

Her makine kendi sanal makine dosyalarına (vmx) ve sanal makine disk dosyalarına (vmdk) sahiptir. Fault Toleransı açıldıktan sonra, sanal makine disk dosyalarının ilk senkronizasyonu vSphere Storage vMotion kullanılarak gerçekleşir. Daha sonra, vSphere FT, FT ağı üzerinden birincil ve ikincil VM arasında vmdk yazma işlemi başlayacaktır.

Fault Tolerance gereksinimleri aşağıda listelenmiştir:

  • Hata toleranslı VM’ler için ESX hostlarda kullanılan CPU’lar vSphere vMotion ile uyumlu olmalıdır.Ayrıca, Donanım MMU sanallaştırma (Intel EPT veya AMD RVI) destekleyen CPU’lar gereklidir.
  • Intel Sandy Bridge desteklenmektedir
  • Avoton,AMD Buldozer desteklenmemektedir.
  • FT için mutlaka 10 gbit networking gereksinimi vardır. Özel bir network oluşturmanızda fayda var. ( Paylaşılan vlanlar arasında kullanması tavsiye edilmez.)

Fault Tolerans Sınırlamaları

Bir clusterdaki esx host üzerinde FT için izin verilen VM sayısı 4 ‘dür. Hem Primary VM’ler hem de Secondary VM’ler bu sınırlamaya dahil edilir.

Host başına FT olan VM’ler arasında toplanan vCPU’ların maksimum sayısı 8’dir.Hem Primary VM’ler hem de Secondary VM’ler bu sınırlamaya dahil edilir.

Tek hata toleranslı bir VM tarafından desteklenen vCPU’ların sayısı, vSphere için satın aldığınız lisans düzeyiyle sınırlıdır. Fault Toleransı aşağıdaki gibi desteklenir:
vSphere Standard ve Enterprise. 2 vCPU’ya kadar izin verir
vSphere Enterprise Plus. 8 vCPU’ya kadar izin verir.

Fault Tolerance Nasıl Yapılandırılır.?

Öncelikle bir vmkernel port oluşturarak işleme başlıyoruz.

-In the vSphere Web Client, navigate to the Host.
-Under Manage, select Networking and then select VMkernel adapters.
-Click Add host networking.
-On the Select connection type page, select VMkernel Network Adapter and click Next.
-On the Select target device page, select either an existing standard switch or a New vSphere standard switch.
-On the Port properties, enable Fault Tolerance and select Next.
-Configure network for the vMotion VMkernel interface and click Next.
-Review the settings and click Finish.

VMkernel port grubunuzu oluşturduktan sonra, sanal makineyi sağ tıklayıp menüden FT’yi aktif edebilirsiniz.

Hata Toleransı çalışırken, sanal makinenin simgesi diğerlerinden daha koyu olur. VM Summary sekmesine giderseniz, birincil ve ikincil sanal makinelerin hangi host üzerinde çalışmakta olduğunu görebilirsiniz.

 

vSphere 6.7 de storage failure koruması eklendi. Yaşanan bir path kaybı var ise (All Paths Down) FT korumalı VM’lerin bir yük devretmesini tetikleyecektir.

15 yılı aşkın bir süredir Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim. Bilişim sektörü ile alakalı farklı eğitimler sertifikalar edinerek bu sektör içerisin de son 12 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yeditepe Üniversitesi Makine bölümü ve Eskişehir Üniversitesi işletme bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonlarda görev aldım.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir