1. Anasayfa
  2. Virtualization

An Introductory Guide to vSphere HTML5 Client


0

HTML5 istemcisi ilk olarak vSphere Web İstemcisi’ni kullanmanın baş ağrısını ortadan kaldıracak gelecekteki istemci olarak vSphere 6.5’te tanıtıldı. Eminim herkes vSphere Web İstemcisi’ni 6.0 ve 5.5’te kullanarak belirli yavaşlıklar rahatsız edici durumlarla karşı karşıya kalmıştır. Ayrıca vSphere .Net tabanlı istemcinin kesilmesiyle ilgili bir takım spekülasyonlar konuşuldu. Artık VMware, HTML5’e dayanan çok daha şık ve verimli bir vSphere Client yazılımını piyasaya sürdü gerçekten de incelediğinizde çok kullanışlı olduğunu fark edeceksiniz.

vSphere Client vs. vSphere Web Client

Platform perspektifinden baktığınzda vSphere Web client, Adobe Flex olarak adlandırılan Apache Flex’i temel alır. Adobe Flex, Flash tabanlı bir platformdur, dolayısıyla çalışabilmesi için Adobe Flash’ın yüklenmesini gerektirir. Flash ya da Java tabanlı web client çalıştırmak için çok can sıkıcı olmakla birlikte Java / Flash’ın belirli sürümlerini kullanmamız gerektği için 3. party uygulamaların yamalanması ve yönetilmesi zamanımızı almaktaydı Ayrıca, hiç kimse bir VMware Cluster ‘ında bakım yaparken vSphere Web Client’e erişmek için Flash’ı yüklemek için uğraşmak istemeyecektir.


HTML5 tabanlı vSphere Client i çalıştırmak için herhangi bir şekilde 3.party bir tool’a ihtiyaç yoktur. Tek gereken yeni güncel bir web tarayıcısı kullanmanız. Aşağıda vSphere Client ‘ı çalıştırmak için gereken web tarayıcıların listeleri verilmiştir.

Internet Explorer version 11.0.96
Google Chrome version 50
Mozilla Firefox version 45
Microsoft Edge version 38

Şimdi ikisi arasındaki grafik farklılıklarını gözden geçirelim. Aşağıda, vSphere Web İstemcisi ve vSphere İstemcisinin ekran görüntüsü verilmiştir. VSphere Web İstemcisi daha küçük bir fonta sahiptir ve HTML5 versiyonuna kıyasla çok “boxy” dir. VSphere Client “eye candy” ödülünü kazandı. Gözle daha kolay bakmanın yanı sıra, gözlerin daha kolay okunmasını sağlayan bir tasarıma sahiptir.

vSphere Web Client:

 

vSphere Client:

vSphere Client Nasıl Erişilir?

vSphere Client: https://vcenter1/ui

vSphere Web Client: https://vcenter/vsphere-client

Dipnot : Kullanım kolaylığı için web tarayıcımın sık kullanınlar altına eklemeyi tercih ediyorum.

Bu iki clienti aynı anda kullanmak bir çok kişi için problem yaratabilir. Bazı yöneticiler tamamen işlevsel olana kadar web client kullanmaya devam ediyorlar fakat günün sonunda html5 tabanlı vsphere client’ı kullanacağız.Yeni güncellemeleri beklemeye devam

15 yılı aşkın bir süredir Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim. Bilişim sektörü ile alakalı farklı eğitimler sertifikalar edinerek bu sektör içerisin de son 12 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yeditepe Üniversitesi Makine bölümü ve Eskişehir Üniversitesi işletme bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonlarda görev aldım.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir