VMware vCenter Server 7 Update 1 Advanced Cross vCenter vMotion
  1. Anasayfa
  2. Virtualization

VMware vCenter Server 7 Update 1 Advanced Cross vCenter vMotion

0

VMware vCenter 7 Update 1 ile birlikte  2 farklı vCenter ve ayrı SSO domainleri arasında sanal makinalerin taşınmasına izin verdi ?  Bu haber William Lam’ın VMware ile birlikte sıkı çalışması  sonucunda  bu işlevselliği vSphere client’a kazandırdı. Tabi bu  özelliğin kazandırılmasında VMware müşterilerinin katkısınıda göz önünde bulundurmadan edemeyiz. Önceki vSphere versiyonlarında  2 farklı vCenter ve ayrı SSO domainleri arasında sanal makinaları taşımak için Cross vCenter Workload Migration Utility tool’unu kullanıyorduk. Artık bu iş yükleri ve planlarına sahip olan VMware müşterileri vSphere 7.0 Update 1’e geçmek için bir neden elde edebilirler. vCenter’ınızda  çalışan bir sanal makineyi alıp yeni bir vCenter Servera ve SSO etki alanına taşımak herhalde  göreceğiniz en harika şeylerden biri olabilir. ?

 

Bu özellikle ile birlikte  açılan çeşitli kullanım durumlarını hayal edebilirsiniz. VM’lerinizi farklı vCenter Sunucuları arasında taşımanızı gerektiren vSphere ortamlarını konsolide edebilir ve DRC( disaster recovery center) projelerinde  kullanabilirsiniz.

 

Peki bu versiyona nasıl geçeceğiz ? Bu özelliği ne zaman kullanmaya başlayabilirim?

Tabi daha önceki yazılarımda bu işlemlerin nasıl yapılacağını sizlere aktarmıştım.  VAMI arayüzüne login olup  Update sekmesi altından   vCenter Server 7 Update 1c  için check updates diyerek gerekli güncellemelere sahip olabilirsiniz.

 

 Update işlemin sonunda bir makinayı vmotion yapmak istediğinizde aşağıdaki  resimde yer alan seçenekler arasında cross vcenter export özelliğinin gelmiş olduğunu göreceksiniz.

 

Daha fazla bilgi için :

https://core.vmware.com/resource/introducing-advanced-cross-vcenter-server-vmotion-capability

https://blogs.vmware.com/vsphere/2020/12/advanced-cross-vcenter-server-migration-integrated-in-vsphere-7-u1c.html

15 yılı aşkın bir süredir Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim. Bilişim sektörü ile alakalı farklı eğitimler sertifikalar edinerek bu sektör içerisin de son 12 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yeditepe Üniversitesi Makine bölümü ve Eskişehir Üniversitesi işletme bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonlarda görev aldım.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir
vSphere and TLS 1.2

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir