1. Anasayfa
  2. Virtualization

vSphere 6.x ve 7.x DRS Karşılaştırma

vSphere 6.x ve 7.x DRS Karşılaştırma
0

Bu yazımızda, vSphere 6.x  / 7.0 yer alan DRS  (Distributed Resource Scheduler)’in versiyonlar arasındaki farklılıklar nelerdir anlatmaya çalışacağım. vSphere 6.x’te, DRS yük dengeleme algoritması , clusterdaki  hostların  yük dengesini ölçmek için her 5 dakikada bir çalışmaktadır. Cluster da bir anormal bir davranış gözlendiğinde; vSphere DRS  cluster ‘in kapasite kaynaklarına ( CPU ve Memory ) dayalı olarak önerilerde bulunur  ve VM ‘leri uygun clusterde yer alan uygun bir hosta taşır. Herkesinde bildiği gibi clusterdaki hostlar birbirleri arasında sanal makineleri taşımak için vSphere vMotion kullanır.

Resim-1

Peki bu durum vSphere 7 nasıl ?

  • DRS yük dengeleme algoritması her dakika  çalışacak şekilde tasarlanmıştır.
  • VM DRS puanını ve Cluster DRS puanını hesaplamak için VM ölçümlerini kullanır
  • Yeni DRS, artık host üzerindeki iş yükünü doğrudan dengelemiyor.
  • Clusterdaki hostlar arasında sanal makineleri taşımak için vSphere vMotion kullamaktadır.

 

VM DRS puanı  bir sanal makinenin çalışma verimliliğini ölçen yeni bir metriktir. VM DRS puanı, VM kaynak gereksinimlerinin karşılanması ve ESXi hostunuzun kaynak kapasitesi ile doğru ortantılıdır.  vSphere 7 ile birlikte DRS, VM’leri en yüksek puanı  ve tüm VM’lere adil kaynak tahsisi sağlayan esxi hostunuza taşımaktadır.( Bu durumu Müşteri memnuniyeti olarak açıklayabiliriz.  VM  çalıştığı  host’dan memnun mu  ? VM ‘in  istediklerini sağlayabiliyormu ?  ?  )  VM DRS puanları, beş  farklı grupta scorlanmaktadır . Bu scorlar %20 aralıklardır. % 80-100 arası  scrore sahip olan vm’lerin kaynak yarışının az olduğunu ve olmadığını göstermektedir.

Önemli : VM DRS Puanı üzerindeki yeni odaklanma nedeniyle, vSphere DRS 2.0 etkinleştirildiğinde başlangıçta daha fazla sayıda vMotion olacaktır. Bunun nedeni, clusterı normalleştirme ihtiyacından kaynaklanmaktadır – VM’lerin hangi  hosta  yerleştirildiklerine bakılmaksızın ihtiyaç duydukları kaynaklara sahip olmaları sağlanacaktır.

Resim-2

Clusterdaki  DRS puanı, VM’lerin tek tek puanlarının ortalamasını alan yeni bir ölçümdür. DRS, clusterdaki host ‘un  yük dengesi yerine VM çalışma  verimliliğini en üst düzeye çıkarmaya odaklanmaktadır.

Resim-3

Bir VM ‘in DRS puanı hesaplanırken VM’in CPU Memory Network kullanım ölçümleri kullanılır. Bu ölçümler kullanılarak VM ile alakalı artı ve eksikleri tespit edebilirsiniz.

Resim-4

 

DRS, ilk sürümünden bu yana sanal altyapılarımızın bir parçası olarak çok temel ve önemli bir işlevsellik sağlıyor. VSphere 7’deki bu önemli geliştirmeler, donanımın çok verimli kullanılmasını sağlarken iş yüklerinin mümkün olduğunca optimuma yakın performans göstereceği ve vSphere Yöneticilerinin iş yüklerine GPU’lar ve hardware accelerator eklemesine yardımcı olacağı anlamına gelmektedir.

15 yılı aşkın bir süredir Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim. Bilişim sektörü ile alakalı farklı eğitimler sertifikalar edinerek bu sektör içerisin de son 12 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yeditepe Üniversitesi Makine bölümü ve Eskişehir Üniversitesi işletme bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonlarda görev aldım.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir