1. Anasayfa
  2. Virtualization

VMware vRealize Operations 8.0 Yenilikler


0

Amerikada gerçekleştirilmekte olan WMworld 2019 dan gelen haberler arasında etkinlik gerçekleşirken vRealize Operations Manager ‘ın 8.0  preview release sürümünün yayınlanacağı kullanılabilir sürümün ise 2019 Q3/Q4 çeyreğinde piyasaya sürüleceği söylenmesi ile sizlere  bir takım yeniliklerden bahsetmek istiyorum.

vRealize Operations 8.0 güçlendirilmiş machine learning  özelliğiyle kapasite ve maliyet yönetimi, proaktif planlama,intelligent remeditaion,entegre compliance ile kullanıcılarına birleşik bir işlem platformu sunmaktadır.

 

vRealize Operations kendine özgü 4 ilkesi ile IT operasyonlarınızı basitleştirir ve otomatikleştirmektedir. Bu işlemleri gerçekleştirirken 4 ilkeyi esas alır bunlar ;

 

1-Intent-driven continuous performance optimization

2-Efficient capacity and cost management

3-Intelligent remediation

4-Integrated compliance

 

Bir sonraki sürümde bu dört ilke üzerinden tüm geliştirmeler artırılarak daha bir çok platform da geliştirmeler yapılacaktır. vRealize Operations BT Operasyon problemlerini çözmek için artificial intelligence/machine learning veri bilimlerini kullanmaktadır.

1-) Altyapı ve uygulamalardan toplanan verilere intelligence/machine learning  uygulayarak 2) performans optimizasyonu, kapasite yönetimi ve anomali tespiti dahil olmak üzere gerçek zamanlı olarak sorunları otomatik olarak tespit eder ve bunlara tepki verir.

 

Use Cases Unlocked by vRealize Operations 8.0

 

vRealize Operations 8.0 private, hybrid, veya multi-cloud environmentlarınızı yönetmek için bazı yeni özellikler sağlayacaktır.

 

Best platform for Hybrid Cloud operations : Veri merkezinizde  AWS’de yer alan VMware Cloud veya bir VMware Cloud Provider ortağı aracılığıyla, hybrid  cloud üzerinde ürünün tüm özelliklerinden faydalanacaksınız.

Hyper-converged infrastructure operations :  Gelecek versiyonda vSan için  performans kapasite sorun giderme ve compliance management özellikleri daha geliştirilerek karşımıza sunulucaktır.

Application-aware operations : Bu sürümde uygulama duyarlı operasyonlarda  native service discovery,OS,app monitoring özellikleri artırılarak karşımıza çıkacak

Compliance :  Kurum için Yapılandırdığınız SDDC vSphere,vSan,NSX ortamları için veya AWS’deki VMware Cloud’daki VM’ler için düzenleyici ve önleyici  BT standartları sağlayacaktır.

Unified multi-cloud monitoring : Bu sürüm ile birlikte aws ve azure için monitoring and troubleshooting desteği ile birlikte kapasite planlamalarını ve maliyetleri kolayca hesaplayabileceğiz.

 

Contınuous Performance Optimization

Bir çok müşterinin hibrit bir bulut yaklaşımını benimsediği şu günlerde  vRealize Operations’ı sadece şirket için değil aynı zaman da AWS ‘deki HCI, VMware Cloud,VMware Cloud Provider yer alan alt yapılar için iş yükünün dengelenmesini performans optimizasyonu sunmaktadır

 

  1. Manually conduct workload optimization,
  2. Schedule optimization for a later date/time, or
  3. Let vRealize Operations fully automate the optimization process (with full user visibility into what it is doing in the background).

 

 

Ayrıca bu versiyonda vRealize Operations 8.0 ve vRealize Automation 8.0 ile birbirine entegre olacaktır.

 

Efficient Capacity And Cost Management

 

Bu versiyonda da en büyük odak alanı Capacity and cost management olacaktır. Göze çarpan çekici özelliklere bakacak olursak

 

  • HCI capacity/cost management and planning
  • Private cloud cost comparison across data centers for new workload planning
  • Monitoring costs for VMware Cloud on AWS infrastructure
  • Enhanced Private Cloud Costing with per datacenter cost drivers
  • Public cloud costing via CloudHealth integration

 

VMware Cloud hizmetini, VMware Cloud Service portalından faturaları kullanarak vRealize Operations’da AWS maliyetlerini izleyebileceksiniz . Ayrıca özel, hybrid ve public cloud maliyetlerini dashboardlarda ve raporlarda birleştirebilir, ödenmemiş ve yıllara göre maliyetleri ve abonelikleri takip edebilirsiniz.

 

Bu sürüm aynı zamanda CloudHealth ile entegrasyona sahip olacak ve vRealize Operations’ta AWS ve Azure maliyetlerini izleme olanağı sağlayacak.

 

 

Tenet 3: Intelligent Remediatıon

Bu versiyonun en önemli özelliklerden biride Troubleshooting Workbench! vRealize Operations 8.0 anomaly detection,ombining anomalous metrics,events gibi özellikleri  uygulamadan altyapıya machine learning ile birleştiren anomaly tespitiyle müşterilerine fayda sağlayacaktır.

Workbench bilgiyi akıllıca toplayarak ilişkilendirmeyi hedeflediği için sorun giderme işlerimini hızlıca gerçekleştirebilirsiniz. Topladığı tüm bilgileri tek ekrandan görebilir ve yapınıza göre topolojinizi oluşturabilirsiniz.

Tenet 4: Integrated Compliance

Artık vSphere, NSX-T ve vSAN dahil tüm SDDC yığınının konfigürasyonunu yönetebileceksiniz. PCI, HIPAA, DISA, ISO, CIS ve FISMA gibi genel uyumluluk şablonlarına ek olarak , kendi özel uygunluk standartlarınızı oluşturabilecek ve VMware vRealize Orchestrator entegrasyonuyla kullanıma hazır iş akışlarıyla automated drift remediation etkinleştirebileceksiniz. Ayrıca VM’lerdeki VM’lerin uyumluluğunu AWS’de izleyebileceksiniz .

 

Magna Projesi

VMWorld’de geçen yıl Pat Gelsinger “Self-driving Data Center” vizyonuzla çıtayı yükseltmişti.Pat, dinamik ve modern uygulamaların, temel alınan veri merkezi altyapısının, beklenen performansı sağlamak için sürekli, otomatik ve uyarlamalı olarak optimize edilmesini gerektirdiğini öne sürdü. Bu nedenle, yazılım tarafından tanımlanan veri merkezinin, kendi kendini süren veri merkezine dönüşmesi gerekmektedir.

 

Project Magna , VMware vSAN ile başlayan, kendi kendine sürüş veri merkezi vizyonunun ilk örneği olacak. Magna , vRealize Operations ile entegre bir VMware bulut hizmetinin bir kombinasyonu olarak sunulacak .

15 yılı aşkın bir süredir Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim. Bilişim sektörü ile alakalı farklı eğitimler sertifikalar edinerek bu sektör içerisin de son 12 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yeditepe Üniversitesi Makine bölümü ve Eskişehir Üniversitesi işletme bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonlarda görev aldım.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir