1. Anasayfa
  2. Virtualization

VMware vSphere 6.7 Update 2 – What’s new

VMware vSphere 6.7 Update 2 – What’s new
0

VSphere 6.7 Update 1  Güncellemesi’nin yayınlanmasından bu yana 6 aydan fazla bir süre geçti. VMware geçtiğimiz günlerde vSphere 6.7 Update 2 sürümüyle yeni özelliklerini duyurdu. Bu sürümde normal hata düzenlemelerini içermesine rağmen, bazı önemli alanlarda iyileştirmelerin yapıldığı duyurulmuştur; gelin hep birlikte bu versiyon da ne gibi değişiklikler olmuş hep birlikte bakalım.

 

Yeni Sürüm vSphere edition – vSphere ROBO Enterprise

 

Robo sürümünde karşımıza çıkan  2 yeni vSphere özelliği bulunmaktadır. VSphere ROBO(Remote Office, Branch Office) lisanslama modeli, belirli bir iş gücü ve bir kaç esxi host  bulunan kurumlar için idealdir.

 

DRS in Maintenance Mode

 

  • Bu özellik sadece vSphere ROBO Enterprise sürümünde yer almaktadır.
  • Esxi hostunuz bakım modundayken VM’lerini otomatik olarak diğer hosta taşımanıza olanak sağlamaktadır. Yani VM’leriniz bir esxi host bakım modundayken yazmış olduğunuz affinity kural ile host bakım modundan çıktan sonra eski çalıştığı esxi hosta otomatik olarak geri dönmekte ve kayıtlarını tutmaktadır.
  • VMotion gereksinimleri geçerlidir.

Kullanıcı Arayüzü olmadığından tüm işlem arka planda gerçekleşmektedir

VM Encryption

 

  • UI/PowerCLI üzerinden yönetim sağlanmaktadır.
  • VM Şifreleme için Key Management Server ‘a ihtiyaç vardır.
  • Yeni sürüm için VM home ve VMDK encryption

vCenter Server Architecture

 

Artık bu sürüm ile birlikte VMware External PSC  dağıtım modelini kullanmayacağını ve kurulum işlemi sırasında  External PSC ‘nin kullanımdan kaldırılacağı ile alakalı  karşımıza uyarılar çıkacağını duyurdu. Bu uyarılar ile alakalı ayrıntılara buradan ulaşabilirsiniz.

 

Converge Tool

 

Bildiğiniz üzere Converge tool  vSphere 6.7 Update 1 ile  CLI üzerinden External bir PSC’yi  embedded PSC ‘ye dönüştürmemize yardımcı oluyordu. Bugün vCenter Server 6.7 Update 2 ile  External  PSC topolojisini, doğrudan vCenter Server UI’dan Embedded bir topolojiye dönüştürebilirsiniz. Ayrıca  External PSC   decommission  adımlarını kullanıcı arayüzünden gerçekleştirebilirsiniz.

File-Based Backup Restore

vCenter Server 6.7 Update 2  ile birlikte file-based backup restore işlemleri için  Network File System (NFS) & Samba (SMB) protokollerini desteklemeye başladı. Update  2 ile birlikte HTTP, HTTPS, FTP, FTPS, SCP, NFS ve SMB 7 farklı protokol üzerinden bu işlemleri gerçekleştirebileceğiz. Ayrıca backup işlemleri başarılı veya başarız tamamlandıktan sonra  geleneksel vcenter alarmları gibi özelleştirip bir snmp trap,notifikasyon gönderip duruma göre script çalıştırabileceğiz.

vSphere Health

              VSphere 6.7, 2018 Nisan’ında genel olarak piyasaya sunulduğunda, vSphere Health adlı güçlü bir yeni özellik içeriyordu. vSphere Health, vsphere ortamından analiz edilen dataları kontrol ederek vSphere administratorlerine olası sorunları belirleme iyileştirme konularında yardımcı oluyordu. Update 2 ile birlikte yeni kategoriler ve alarmlar (Online Availability,Compute,Network, Storage) karşımıza çıkmaktadır.

 

Content Library

Update 1 ile birlikte  VM Templatelerini (VMTX) ve  Sanal Makineyi doğrudan İçerik Kitaplığı’ndan dağıtmak gibi ilgili işlemleri  desteklemekteydi. Artık Update 2 birlikte VM şablonlarının   kurum içi vCenter Sunucuları arasında ve  kurum dışı kullandığınız AWS’deki VMware Cloud’a otomatik olarak senkronize edebileceksiniz.

vSphere Client

Code Capture ve Api explorer vsphere  istemicide karşımıza çıkan yeni bir özellik olarak gelmektedir. Bu populer özellik HTML5 Web client fling’de piyasaya sürülürken Update 2 ile kullanıma sunulmuştur.Code Capture, işlemlerinizi vSphere Client uygulamasında basit, kullanışlı kod çıktısı sağlayarak kaydetmemize olanak sunar. Yani başka bir değişle Kullanıcı Arabiriminde gerçekleştirilen görevlerin kod olarak nasıl görüneceğini görmek istiyorsanız bu özelliği aktif edip kullanabilirsiniz.

vSphere Update Manager

 

Update 2 ile birlikte tek(aynı) ekrandan Attach, Check Compliance, and Remediate işlemlerini gerçekleştirebileceğiz. Ayrıca aynı anda birden fazla remediate multiple baselines ekleyip düzeltebiliriz. Düzeltme sırasında, çıkarılabilir medyayı Sanal Makinelerden ayırmak, Quickbootu etkinleştirmek ve vSAN HealthCheck’i skip etmek mümkün

Performance Improvements

40 & 100Gb Ethernet and RDMA support

VM Compatibility version 15

256 vCPUs per Virtual Machine

6TB RAM per VM

SAP HANA Support

 

VSphere plugins

 

Client Plug-Ins sayfasında vSphere 6.7 Update 2 ile birlikte bir takım güncelleştirmeler gelmiştir. Önceki vSphere sürümlerinde eklentilerin sorunlarını giderme,neyin yanlış olduğunu bulmak için logları araştırıp bulmamız gerekiyordu. Şimdi bir eklentinin yükleme işlemini ve sorunları tek ekrandan vSphere client aracılığı ile kolayca görüntüleyebiliyoruz. Arayüze erişmek için Administration -> Client Plug-Ins yolunu takip edebilirsiniz.

 

15 yılı aşkın bir süredir Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim. Bilişim sektörü ile alakalı farklı eğitimler sertifikalar edinerek bu sektör içerisin de son 12 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yeditepe Üniversitesi Makine bölümü ve Eskişehir Üniversitesi işletme bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonlarda görev aldım.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir