İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Virtualization

VMware vSphere ESX Hostunuzda HBA WWN Nasıl Bulunur

VMware vSphere ESX Hostunuzda HBA WWN Nasıl Bulunur
+ - 0

VMware vSphere ESX 7.0 hostunuza ait HBA(host bus adapter) WWN ve WWP bilgilerini birkaç farklı yöntem ile edilebilirsiniz.Birkaç sunucunuz varsa bu işlem sizin için kolay olabilir çünkü vCenter Web arayüzüne girerek veya esxcli üzerinden hızlıca bu bilgilere ulaşabilirsiniz.

Resim-1

ESXi Shell / CLI aracılığıyla HBA WWN nasıl bulunur

~ # esxcli storage core adapter list


Resim-2

~ # esxcfg-scsidevs -a


Peki yüzlerce hosta sahip iseniz ne yapacaksınız? Tüm hostlara tek tek bağlanıp bu bilgiyi edinmek zor olsa gerek onun için aşağıda paylaştığım script ile bu bilgiyi kolayca csv dosyasına aktararak veri depolama ekibinize iletebilirsiniz.

Get-VMHost | Get-VMHostHba -type FibreChannel | Select @{N="Host";E={$_.VMHost}},
@{N="HBA";E={$_.Device}},
@{N='WWN';E={$wwn = "{0:X}" -f $_.NodeWorldWideName; (0..7 | %{$wwn.Substring($_*2,2)}) -join ':'}},
@{N='WWP';E={$wwp = "{0:X}" -f $_.PortWorldWideName; (0..7 | %{$wwp.Substring($_*2,2)}) -join ':'}} | Export-CSV -Path C:\WWNList.csv

Yazar Hakkında

15 yılı aşkın bir süredir Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim. Bilişim sektörü ile alakalı farklı eğitimler sertifikalar edinerek bu sektör içerisin de son 12 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yeditepe Üniversitesi Makine bölümü ve Eskişehir Üniversitesi işletme bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonlarda görev aldım.

Yorum Yap