Vrealize Operations Manager 8.4 Active Directory Authentication
0

vRops (Vrealize Operations Manager ) ile alakalı makale serimiz devam ederken appliance kurmayı vCenter’ı eklemeyi öğrendik. Bu yazımızda AD(Active Directory) entegrasyonu nasıl yapılır ve grup yetkileri nasıl verilir konularına değineceğiz.

vROpsunuza ekleyebileceğiniz 5 farklı kimlik doğrulama kaynağı vardır. Biz aşağıdaki seçeneklerden en yaygın kullanılan active directory entegrasonunu gerçekleştireceğiz.

  • SSO SAML
  • VMware Identity Manager
  • Open LDAP
  • Active Directory
  • Other

vROps web client ile login olduktan sonra Administration > Authentication Sources kısmına gelip ekle butonuna tıklıyoruz.

Resim-1

Microsoft AD entegrasyonu için aşağıdaki name ,source type, domain,username bilgilerini tanımlayarak devam ediyoruz. Burada kullanacağınız hesap etki alanı kullanıcı haklarına sahip olması gerekmektedir. Ayrıca, mümkün olduğunda SSL/TLS kullanmanızı tavsiye ederim, çünkü bu, appliance ile domain controller arasındaki LDAP isteklerini şifreleyecektir.

Resim-2

Test başarılı olduktan sonra authentication source kaynağını eklemeyi tamamlayabiliriz.


Resim-3

Entegrasyon tamamlandığına göre AD’de vROps’lara erişim rolleri tanımlamak için kullanılacak grupları yapılandırmaya başlayabiliriz. Active directory ‘de oluşturduğumuz grupları öncelikle import ediyoruz.

Resim-4

Yetkilendirme yapacağımız grubu seçerek devam ediyoruz.

Resim-5

Gruba atanacak rolü seçiyoruz.

Resim-6

Yetkilendirme tamamlandıktan sonra test etmek için ilgili grup içerisinden bir hesap ile login olabilirsiniz.

Resim-7

Bir sonraki yazımızda, alarmları yapılandırmayı, capacity performans raporları oluşturmayı inceleyeceğiz bizi izlemeye devam edin

15 yılı aşkın bir süredir Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim. Bilişim sektörü ile alakalı farklı eğitimler sertifikalar edinerek bu sektör içerisin de son 12 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yeditepe Üniversitesi Makine bölümü ve Eskişehir Üniversitesi işletme bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonlarda görev aldım.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir