1. Anasayfa
  2. Virtualization

vSphere 6.7 Update 1 Yenilikler


0

VMware tarafından vSphere 6.7 Update 1 paketi de duyuruldu. (not: genel kullanılabilirlik bu yıl sonunda olacak). vSphere 6.7 U1, yalnızca kurumsal kullanıma hazır olmayı değil, aynı zamanda bazı önemli yeni özellikleri ve geliştirmeleri de beraberinde getiren önemli bir sürümdür. Ayrıca vSphere 6.5 U2’den vSphere 6.7 U1’e yükseltme imkanıda sağlayan bir güncelleme  olacak.

 

VMWare ‘in bu sürümde odaklandığı noktalar aşağıdaki gibidir.

 

 

vSphere Client

Önce vSphere Client’a bir göz atalım. VSphere 6.7 U1’den itibaren HTML5 Tabanlı vSphere Client, vCenter Server’ı yönetmek için ihtiyacınız olan tek istemciydi. Tüm fonksiyonlar ve işlemler artk HTML5 Tabanlı vSphere Client tarafından yapılabilecektir. Artık HA (VCHA) cluster oluşturma ve VM tools güncellemeleri için web client yerine HTML5 vSphere client ‘i kullanabileceğiz. En son gelen güncellemele ile birlikte özelliklerin yanında iş akışlarıda geliştirildi. Örneğin VCHA cluster oluşturmak oldukça basitleştirilmiştir.Content Library, Advanced Search, configuring scheduled tasks,top-N grafiklerinide gözden geçirmeyi unutmayalım.

vCenter Server Converge Tool

Herhalde sanallaştırma yöneticilerinin beklediği en önemli araçlardan biri bu olsa gerek. Bu araç,  External Platform Services Controller (PSC) mimarisinden daha basit, yönetilmesi kolay embedded PSC  mimarisine geçiş yapmamızı sağlar. Daha önceden böyle bir durum söz konusu değildi. Embedded PSC mimarisine geçtiğinizde daha az vm yönetir,load balancer kullanmaz, karmaşık complex olmayan bir yapıya sahip olursunuz. VSphere 6.7 ve vSphere 6.5 U2  Embedded  PSC’ler için Enhanced Linked Mode (ELM) desteğini duyurdu. vCenter Server Converge Tool vCenter Server appliance embedded bir PSC yükleyerek ve emmbedded PSC ile external PSC arasında bir replikasyon ilişkisi kurarak çalışır. External PSC kullanan vCenter serverlar, ilgili yapıya aktarıldıktan sonra bu PSC ortamdan kaldırılabilir. Converge tool sadece vSphere 6.7 U1 ve sonrasını desteklemektedir.Ortamınızda böyle bir değişikliğe ihtiyacınız var ise öncesinde bu upgrade işlemini tamamlamanız gerekmektedir.Converge Tool VCSA ISO‘su içerisinde bulunmaktadır. Buradaki json dosyası üzerinden çalıştırıyorsunuz.

Enhancements for HCI and vSANas

Bu yenilikte esx hostların kurulumu,clusterların oluşturması yapılandırılması ve ölçeklendirilmesi kolaylaştırmak hedeflenmiştir. Bu sürümde esx hostları eklemek yapılandırmak için basit verimli bir sihirbaz sağlayan Quickstart isimli bir iş akışı eklendi. Bu yapılandırma ile HA & DRS, Enhanced vMotion Compatibility (EVC), a vSAN datastore, networking including a Virtual Distributed Switch(VDS) özelliklerini bir kaç dakika içinde yapılandırabilirsiniz. Clusterinizi genişletmek istediğinizde yeni esx hostlar eklemek ve bunları kurulum sırasında kullanılan cluster ayarlarıyla konfigüre etmek için basit bir akışı bulunmaktadır. Bu yeni iş akışı ayrıca tüm ayarların tüm sunucularda doğru şekilde yapılandırıldığından emin olmak için kullanılabilecek ve herhangi bir tutarsızlığı rapor edecek bir cluster doğrulaması da içerir.

Bu alandaki en önemli gelişmelerden biride I/O controller firmware update ‘ini artık VUM ile yapabileceğiz. VUM Arayüzünden(tek arayüzden) artık maintenance işlemlerini  software and firmware  update iyileştirmelerini  gerçekleştirebileceğiz. I/O controller  güncellemeleri vendorun sağladığı  yazılım güncelleme yardımcı programıyla entegre olarak güncelleştirmeler gerçekleşir. VUM uygun programın eksik olup olmadığını algılayacak ve yöneticinin aşağıdaki ekran görüntüsünde gösterildiği gibi indirmesini isteyecektir. VUM uygun I / O controller yazılımını vendorun repository ‘den indirebilir veya kullanıcı tarafından yapılandırılmış local bir repo kullanabilirsiniz

Enhanced Content Library

VSphere 6.7 Güncelleme 1’deki Content Library OVA templatelerinin HTTPS veya local datastoredan import edilmesini ayrıca diğer vcenter sunucularına içeriğin senkronize edilmesini sağlar. OVA templatelerin içe aktarırken güvenliği üst düzeye çıkararak OVA paketlerinin sertifikasını ve bildirim dosyalarını doğrulanması sağlanmıştır. Content Library artık VM Templatelerini (VMTX) ve  Sanal Makineyi doğrudan İçerik Kitaplığı’ndan dağıtmak gibi ilgili işlemleri  desteklemektedir. Bu geliştirmeler, Content Librarylerin  daha verimli çalışmayı sağlar ve anlamlı işlemler yapmak için  Content Library ‘e giren bilinmeyen nesnelerin kopyalanma ihtiyacını ortadan kaldırır.

 

vMotion for NVIDIA vGPU & Support for Intel FPGA

 

vSphere Update 1 ile VMware ile NVIDIA sanallaştırma altyapısının esnekliği kullanımı NVIDIA virtual GPU (vGPU) Quadro virtual Data Center Workstation içeren çözümler GRID vPC and GRID vApps ile operasyonlarını önemli ölçüde geliştirmek için bir işbirliği yaptı.VMware ve NVIDIA, vSphere 6.7’deki suspend ve resume özelliklerinin sunulmasının ardından, VMware vSphere vMotion’u NVIDIA vGPU destekli VM’lerle tanıtılmaya başlandı. Örneğin, bir grup endüstriyel tasarımcının NVIDIA vGPU hızlandırılmış VDI altyapısında yapılması gereken yeni bir ürünün CAD modellerini tasarlayan acil bir yama veya acil altyapı operasyonunu düşünün. Daha önce, bu bakım işleminin gerçekleştirilmesi için, tüm VDI masaüstü bilgisayarlarının tamamen kapatılması, çalışmalarını bozması ve üretkenliklerini azaltması gerekiyordu. NVIDIA vGPU destekli VM’ler için VMware vSphere vMotion’un kullanıma sunulmasıyla, BT yöneticilerinin vGPU VM’leri başka bir esx hosta sorunsuzca taşıyabilmeleri ve gerekli bakımları yapabilmeleri verimliliğin üst düzeye çıkarılması sağlandı. vSphere 6.7 Update 1 ile desteklenen donanım accelerators arrayini genişletmeye başladı. artık  Intel® Programmable Acceleration Card with Intel Arria® 10 GX FPGA kartı desteği sunuyor. Bu programlanabilir Acceleration Card Vmware DirectPath I/O teknolojisinden yararlanırlar.  Yöneticiler artık bu Acceleration Card’ı VMware vSphere VM’lerde kullanılabilir hale getirebilir ve Intel’in Intel Xeon CPU için FPGA ile Acceleration Stack  üzerinden cihaza tam erişim sağlayabilir.

 

15 yılı aşkın bir süredir Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim. Bilişim sektörü ile alakalı farklı eğitimler sertifikalar edinerek bu sektör içerisin de son 12 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yeditepe Üniversitesi Makine bölümü ve Eskişehir Üniversitesi işletme bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonlarda görev aldım.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir