1. Anasayfa
 2. Virtualization

What’s New in vCenter Server 6.7 Update 1


0

VMware 6.7 için Update 1 paketini kullanıma sundu. Bu sürümde vSphere client ile tüm yönettiğimiz yapımızı artık HTML 5 Tabanlı web client ile yönetmeye başlayacağız. Ayrıca bu sürümde yer alan gerekli olan convergence and repointing araçlarıda yayınlandı. Platform Services Controller ( PSC ) lerde  kullandığımız enhanced linked mode artık geride kaldı. Müşteriler artık aynı işlevselliği destekleyen basitleştirilmiş embedded dağıtıma geçiş yapabilirler.

 

vSphere SSO domain embedded repointing için daha fazla esneklik sağlıyor. Artık tek bir embbedded dağıtım başka bir vSphere SSO domain’ine taşınabilir.VSphere 6.7 Güncelleme 1’deki geliştirmelere sahip başka bir özellik Content Library’dir. Content Library server templatelerini (.vmtx)ve Open Virtual Appliance (OVA) ları desteklemektedir

 

vSphere Client

    vSphere 6.7 güncellemesi ile birlikte artık vSphere client’in hazır olduğunu söyleyebiliriz. Bu güncellemede vSphere ekibi vSphere Client ‘in performansını ve iş akışlarını optimize ederek mümkün olan en iyi müşteri deneyimini sağladı. Bu sürümde aşağıdaki aşağıdaki fonkisiyonların artık HTML 5 Client üzerinden yönetebileceğiz.

 • vCenter High Availability (VCHA)
 • Auto Deploy
 • Host Profiles
 • vSphere Update Manager
 • Network Topology Diagrams
 • Performance Charts
 • Improved Searching
 • Dark Theme

 

vSphere 6.7 Güncellemesinde özellikle vurgulanmak istenen özellik bulunmaktadır. Birincisi gelişmiş arama yetenekleri. Müşteriler artık aramak istedikleri nesneleri çeşitli filtreler(Tags, Custom Attribute, VM power state) kullanarak arayabilir,çok sık kullandığımız aramaları artık rahatlıkla kaydedebileceğiz.

2 önemli özellik olarak en çok istenen özelliklerden biri olan dark tema artık kullanıcılar geleneksel temayı tek click ile yeni dark tema geçebilecekler.Dark temaya geçtiğinizde ekranın üstünde mavi bir bilgi ekranı görünür. Bu versiyonda dark tema  özelliklerini ve eklentilerini desteklemektedir.

Convergence Tool

vCenter Server, basitleştirilmiş bir yapıya geri dönüyor. PSC’nin rolü, aşağıdaki vSphere SSO etki alanı bileşenlerini yönetmek.

 • Authentication
 • Licensing
 • Tags & Categories
 • Global Permissions
 • Custom Roles
 • Certificates

PSC’nin embedded ve external iki dağıtım modeli vardır.  External bir PSC kullanmanın tek nedeni Enhanced Linked Mode (ELM) içindi. Şimdiye kadar  external bir PSC kullanan müşteriler, topolojilerini embedded bir PSC’ye dönüştüremiyorlardı. vSphere 6.7 Update 1 ile artık bu mümkün. The convergence tool  VCSA 6.7 Update 1 isosu içinde “VCSA-Converge-CLI” yer almaktadır. Bu aracı kullanmak için vSphere 6.7 1 update 1 kullanmanız ve vCenter Server (vcsa) geçiş yapmanız gerekmektedir.

vCenter High Availability

vCenter Server High Availability  ilk olarak vSphere 6.5’te tanıtıldı. Bu, application problemlerine karşı korumak için tasarlanmış aktif / pasif bir çözümdür. Bu sürümde gelişmiş High Availability özellikleri  artık 3 aşamalı olarak gerçekleşmektedir. Bu aşamalar aşağıdaki gibidir.

 • vSphere SSO credentials for either management vCenter Server or management credentials
 • Resource settings for the Passive and Witness nodes including compute, storage, and network
 • IP Settings for the Passive and Witness nodes

vSphere Health

vSphere healt aslında müşteri deneyimini iyileştirme programıdır. VMware özelliklerini ve müşteri deneyimlerini iyileştirmeye yardımcı olmak için bu verileri kullanır. Bu özellik etkinleştirildiğinde müşterilere daha fazla değer sağlar. Bu  veriler VMware ‘in veri merkezlerinde güvenli bir şekilde barındırılmaktadır. VMware bu veriler ile vSphere ortamınızın değerlendirmesini yaparak yaşadığınız sorunlara karşı KB’ler oluşturur.VSphere dağıtımınız sırasında CEIP özelliğini etkinleştirmediyseniz, bu hizmetin sunabileceği yeni avantajları etkinleştirmek ve kazanmak için yeterince kolaydır.

Appliance Management

Cihaz yönetimi arayüzü (VAMI) her sürümde yeni işlevler kazanmaya devam ediyor. vSphere 6.7 Güncelleme 1, vSphere 6.5’ün başladığı yerden devam ediyor. Bu sürümde, “Firewall” adında yeni bir sekme var. Artık müşteriler VCSA’daki güvenlik duvarı kurallarını VAMI’dan yönetebilir.

Artık  VAMI’yı yerel bir SSO kullanıcı hesabı ile girebilir. Bunun  için “Systemonfiguration.BashShellAdministrators” grubuna üye olup VCSA bash shell ‘e sso hesaplarıyla login olabilirler. Bununla birlikte  kimin giriş  ne zaman nasıl ne yaptığını izlemek güvenlik açısından faydalı olacaktır.

15 yılı aşkın bir süredir Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim. Bilişim sektörü ile alakalı farklı eğitimler sertifikalar edinerek bu sektör içerisin de son 12 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yeditepe Üniversitesi Makine bölümü ve Eskişehir Üniversitesi işletme bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonlarda görev aldım.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir