1. Anasayfa
  2. Günlük

What is User Acceptance Testing (UAT)?


0

Kullanıcı Kabul Testi (UAT) ne demektir?

Kullanıcı kabul testi (UAT) yazılım test sürecinin son aşamasıdır. UAT sırasında, gerçek yazılım kullanıcıları spesifikasyonlara göre gerçek dünya senaryolarında gerekli görevleri yerine getirebilmek için yazılımı test eder.

UAT, yeni geliştirilen yazılım piyasaya sürülmeden önce gerçekleşmesi gereken nihai ve kritik yazılım proje prosedürlerinden biridir.

UAT, beta testi, uygulama testi veya son kullanıcı testi olarak da bilinir.

 UAT, yazılımı internet üzerinden ücretsiz bir beta deneme için kullanılabilir hale getirerek veya gerçek yazılım kullanıcılarından oluşan bir kurum içi test ekibi oluşturarak uygulanabilir.

 

  • Planning: UAT stratejisi, planlama aşamasında özetlenir.
  • Designing test cases: Test durumları, yazılımın gerçek dünya kullanımındaki tüm işlevsel senaryolarını kapsayacak şekilde tasarlanmıştır. Test sürecini test edenler için daha kolay hale getirmek için basit  anlaşılabilir bir dil ile tasarlanmalıdır.
  • Selection of testing team: Test ekibi gerçek dünyadaki son kullanıcılardan oluşur.
  • Executing test cases and documenting: Test ekibi, tasarlanan test durumlarını gözden geçirir. Tüm hatalar ilgili yorumlar içeren bir test belgesine kaydedilir
  • Bug fixing: Test ekibinin bulduğu hatalara tepki olarak yazılım geliştirme ekibi, yazılımı hatasız hale getirmek için kod üzerinde son ayarlamalar yapar.
  • Sign-off: Bütün hatalar giderildiğinde, test ekibi yazılım uygulamasını kabul ettiğini belirtir. Bu, uygulamanın kullanıcı gereksinimlerini karşıladığını ve piyasaya sürülmeye hazır olduğunu gösterir..

 

UAT önemlidir, çünkü gerekli işletme fonksiyonlarının gerçek dünya koşullarına ve kullanıma uygun bir şekilde çalıştığını göstermeye yardımcı olur.

15 yılı aşkın bir süredir Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim. Bilişim sektörü ile alakalı farklı eğitimler sertifikalar edinerek bu sektör içerisin de son 12 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yeditepe Üniversitesi Makine bölümü ve Eskişehir Üniversitesi işletme bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonlarda görev aldım.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir