1. Anasayfa
 2. Günlük

Yeni Blogcular için İpuçları


0

Bu yazımızda bloğunuzu nasıl oluşturacağınız neler yapmanızgerekenleri ve okuyucularınızı nasıl mutlu etmeniz gerektiğini öğreneceksiniz. Yeni bloggerler buradaki ipuçlarının bir çoğunu yararlı bulacağını düşünüyorum.Bir blogu zevkli bir hale nasıl getirebiliriz artık aşağıdakileri dikkatli okuyarak uygulamaya geçelim.

 


 

  1. Blog Tasarımı :
   ilk olarak bloğunuzun tasarımı ile başlayalım. Kullanmış olduğunuz tasarımda hitap ettiğiniz kitle için kullandığınız yazılar eklentiler vb şeyler dağınık olmamalıdır göze hitap edicek şekilde dağınık olmadan yapılandırılmalıdır. İyi okunabilir gözleri yormayan yazı tipi seçin fontlar için Google Web Fonts ‘i kullanabilirsiniz.
  2. Hız : Aslında en dikkat etmemiz gereken nokta burası sayfanızın açılma süresi ne kadar hızlı olursa bize bir çok noktada artı puan kazandırmaktadır. Bunlardan gelen ziyaretçilerin sayılarının artacağı gibi sitede ziyaretçinizin sitede kalma süreside artacaktır. Bir diğer husus Google gibi arama motorları site hızınıza çok önem veriyor bu noktada sayfanızı iyi optimize ederseniz googlenin pagerank ödülüne layık görüleceksinizdir. Google Page Speed adresine girerek sayfanızın hızını ölçebilir ve gerekli önerilen optimizasyonları sağlayarak sayfa hızınızı artırabilirsiniz.
  3. Sosyal Medya : Blogunuzun en önemli parçalarından biridir aslında bloğunuzda Google + twitter Facebook page RSS Email Subscription üyelikleriniz mutlaka olmalı. Sayfanızda paylaşmış olduğunuz yazıları ziyaretçilerinizin paylaşması için Simple Share Button tarzında uygulamalar kullanın. Yazmış olduğunuz blog yazılarınızı NextScripts: Social Networks Auto-Poster tarzı bir eklenti sosyal medyada yayın.
  4. Blog posts : makalelerinizi yazarken bu yazıların en az 300 kelime olmasına dikkat edin aynı zamanda tanıttığınız veya anlatacağınız olayları vurgularken ilgili yerleri bold ve altı çizgili yapın. H1 veya H2 tarzı taglar kullanın örnek olarak.
   <h1>hastag</h1>
   <h2>Seo tag</h2>
   <h3>Seo'da Nofollow</h3>

   5. Keywords : Makalelerinize arama motoru dostu olan kelimeler ekleyin. Bu saye de sayfanıza  arama motorlarından gelen trafiğinizin arttığını göreceksiniz. Yazdığınız konuyla alakalı ilk olarak googlede arama yaparak eğer varsa önerilen başlıklar eklemenizde fayda var. Optimizasyon içinn All in Seo tarzı eklentiler kullanabilirsiniz.

   6.Search Button : Sayfanızda bir arama butonu olduğundan emin olun ve bunu olabildiğince takipçilerinizin gözlerinin önünde bulundurun ki takipçiniz tekrar sayfanızı ziyaret ettiğinde geçmişte okuduklarını tekrar okumak isteyebilir.

   7.Blogunuzu Güncel tutun : Mümkün olduğunca bloğunuzu güncel tutun eğer bu huyunuzu haftada  1 yazı şeklinde devam ettirirseniz sayfanızın diğer sayfalara göre arama motolarında daha üst sıralarda olduğunu göreceksiniz.

   8.Focus on Content first and later on, on the art & science of blogging : bloğunuz olgun bir hale geldiğinde daha fazla sayfasınızı geliştirmek için çeşitli arama motorlarında HOW TO blog rather than WHAT TO blog şeklinde aramalar yaparak sayfanızın gelişimine daha fazla katıda bulunabilirsiniz. Örneğin :increase page views, how to decrease bounce ratehow to increase blog comments,  how to increase RSS Feed Subscribers,  how to improve Alexa ranking,  

    

15 yılı aşkın bir süredir Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim. Bilişim sektörü ile alakalı farklı eğitimler sertifikalar edinerek bu sektör içerisin de son 12 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yeditepe Üniversitesi Makine bölümü ve Eskişehir Üniversitesi işletme bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonlarda görev aldım.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir