Dell iDRAC parolasını vSphere ESXi içinden sıfırlama
  1. Anasayfa
  2. Virtualization

Dell iDRAC parolasını vSphere ESXi içinden sıfırlama

0

Dell Uzaktan Erişim Denetleyicisi veya DRAC, belirli Dell sunucularında sunucularınızı uzaktan yönetmeye yarayan bir platformudur. DRAC root parolanızı unuttuysanız,şifreyi resetlemek için veri merkezine gitmek istemiyor kesintiye tahammülünüz yok ise bu yazım tam size göre. Bu senaryo da mevcut sanallaştırma ortamımda R930 sunucular üzerinde ESXi 6.5 ve 6.7 DRAC 9 bulunmaktadır. Sunucu ve işletim sistemlerine uygun driver paketini aşağıdaki linki kullanarak download edebilirsiniz. Dipnot : Aynı paketi ESXI 6.5 ve 6.7 versiyonları için kullanabilirsiniz.

https://www.dell.com/support/home/en-ph/drivers/driversdetails?driverid=jywk1&oscode=xi65&productcode=poweredge-r930

ESXi hostunuzda SSH’i etkinleştirin ve dosyayı winscp ile ortak bir datastore ‘a koyun  sonrasında putty ile hostunuza bağlanıp indirmiş olduğumuz  tar dosyasını “ tar zxvf /vmfs/volumes/datastore1/DellEMC-iDRACTools-Web-ESXi.VIB-9.4.0-3749_A00.tar.gz “ komutunu kullanarak  tar’dan çıkarın.

Resim-1

Tar’dan çıkarmış olduğumuz vib dosyamızı install ediyoruz. “esxcli software vib install -d /vmfs/volumes/datastore1/iDRACTools/racadm/ESXi67/Racadm-Dell-EMC-Web-9.4.0-3749.VIB-ESX67i.zip”

Resim-2

Sonrasında şifreyi resetlemek için

[root@testesx1:~] racadm  config -g cfgUserAdmin -o cfgUserAdminPassword -i 2  Msh0wt0!!

Idrac resetlemek için

[root@testesx1:~] racadm racreset

İdrac hakkında detaylı bilgi almak için

[root@ESXi:~]  racadm getsysinfo

15 yılı aşkın bir süredir Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim. Bilişim sektörü ile alakalı farklı eğitimler sertifikalar edinerek bu sektör içerisin de son 12 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yeditepe Üniversitesi Makine bölümü ve Eskişehir Üniversitesi işletme bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonlarda görev aldım.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir