0

Bu makalemizde desktop central üzerinde software deployment nasıl yapılır konusuna değineceğiz. Software deployment ile şirket içerisinde kullandığınız Office winrar adobe reader java net framework ve aklınıza gelecek tüm programları bir kurulum paketi halinde ister userlarınıza isterseniz bilgisayarlarınıza uzaktan kurulum işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 

İlk olarak desktop central’ın en sevdiğim özelliklerden biri olan şirket içerisinde sık kullanılan tüm uygulamaların nerdeyse tüm paketlerini otomatik olarak hazırlaması aşağıdaki listede yaklaşık 294 adet uygulama bulunmaktadır bu uygulamalar zaman güncellenip zaman istekleriniz doğrultusunda yenileri eklenmektedir.

Templates kısmından istediğimiz paketlerden birini seçerek action kısmından create package tıklayıp ilgili paketin hazır hale gelmesini bekliyoruz.

 

 


Paket hazırlama işleminin devam ettiğini görmekteyiz.

 


 

Görüldüğü üzere artık paketimiz hazır bu paketi sizden talep eden kullanıcılarınıza uzaktan kurulum işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 


 

Hazırlamış olduğumuz veya listeden herhangi bir programı seçerek user & computer install/uninstall software kısmından ilgili kullanıcıya yazılım yükleme işlemini başlatıyoruz.

 


İlgili paketi seçtikten sonra bir sonraki ekranda ilgili ayarlar için bir isim ve kurulum yapılacak bilgisayar ismini belirleyerek hazırlamış olduğunuz template deployment settingsleri seçebilir execution ayarları yapabilir ve deploy veya deploy immediately tıklayarak kurulum işlemini başlatabilirsiniz.

Kurulum işlemini site domain computer organizational unit group computer ip adress ve custom gruplar seçebilirsiniz.

Kurulum işlemini ileri bir tarihe zamanlayabilirsiniz.

 


 

Yapılandırmış olduğumuz deployment işleminin başarıyla gerçekleştiğini görmekteyiz.

 


Yapılan kurulum işlemi hakkında detaylı bilgi görmekteyiz.


 

Görüldüğü üzere son kullanıcı tarafında putty’in kurulduğunu görmekteyiz.


Bir sonraki makalemizde software deployment ile Office 2010 ‘dan Office 2013 geçiş işlemini anlatıyor olacağız.


15 yılı aşkın bir süredir Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim. Bilişim sektörü ile alakalı farklı eğitimler sertifikalar edinerek bu sektör içerisin de son 12 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yeditepe Üniversitesi Makine bölümü ve Eskişehir Üniversitesi işletme bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonlarda görev aldım.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir