1. Anasayfa
  2. SQL Server

SQL Server 2008 R2 Database Mail Özelliği


0

Bu makalemizde SQL Server 2008 ˜in Database mail özelliğinin nasıl yapılandırılacağı hakkında bilgi sahibi olmaya çalışacağız. Bilindiği üzere SQL  Server 2000 ile tanıştığımız bu özellik gün geçtikte gelişmeye devam ediyor. SQL Server 2000’den hatırlayanlar bilir bu özelliği kullanabilmemiz için bir mapi alt yapısına ihtiyaç duyuyorduk. Artık SQL Server 2005 ile bu özelliğin artık smtp sunucular aracılığı ile veritabanlarımızın üzerinde yapılan son değişiklikler hakkında haberdar olmaya başladık.

Bu özelliği kullanabilmek il için olarak SQL Server Management Studio çalıştırıyoruz.


Resim-2

Configure Database Mail diyerek yapılandırmaya başlıyoruz.


Resim-3

Karşımıza Database Mail Wizard’ı çıkıyor Next diyerek bir sonraki adıma devam ediyoruz.


Resim-4

Smtp sunucu tanımlama,varolan profili yönetme ve sitem parametrelerini kullandığımız ekrandayız. İlk defa bu özelliği kullanacağım için Set up Database Mail by performing the follow task işaretleyerek devam ediyoruz.


Resim-5

Bir sonraki aşamada smtp sunucu bilgilerini hareketlerin logların gönderileceği mail adresini port ve şifresini belirleyerek devam ediyoruz


Resim-6

Yukarıda belirlemiş olduğumuz bilgilerin bir profile dönüştüğünü görmekteyiz. Next diyerek devam ediyoruz. Eğer istersek burada birden fazla profil oluşturabiliriz.


Resim-7

İlgili yetkilendirmeleri yaparak devam ediyoruz.


Resim-8

Gerekli parametrelerin tanımlandığını görmekteyiz next diyerek devam ediyoruz.


Resim-9

Oluşturulan profil yapısı hakkında smtp sunucusu profil ismi ve hesabın isimlerinin özetini görmekteyiz next diyerek devam ediyoruz.


Resim-10

Profil  başarıyla yapılandırıldı.


Resim-11

Database Mail özelliğinin üzerinde sağ tıklayarak bir test mailinin örneğini görmekteyiz.


Bu makalemizde SQL Server 2008’in Database Mail Özelliği ile bir sunucumuzda oluşan bir hatanın bize e-mail yolu bildirilmesi konusuna değindik bir sonraki sql makalesinde yeni özelliklerden bahsetmeye devam ediyor olacağızBu makalemizde SQL Server 2008’in Database Mail Özelliği ile bir sunucumuzda oluşan bir hatanın bize e-mail yolu bildirilmesi konusuna değindik bir sonraki sql makalesinde yeni özelliklerden bahsetmeye devam ediyor olacağız


15 yılı aşkın bir süredir Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim. Bilişim sektörü ile alakalı farklı eğitimler sertifikalar edinerek bu sektör içerisin de son 12 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yeditepe Üniversitesi Makine bölümü ve Eskişehir Üniversitesi işletme bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonlarda görev aldım.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir