1. Anasayfa
  2. SQL Server

SQL Server 2008 R2 policy based management


0

SQL Server 2008 ile gelen en önemli özelliklerden biri olan Politika Tabanlı Yönetim; kurum bünyesinde bulunan dağıtık yapıdaki SQL Server veritabanı yönetim sistemlerinin tutarlı ve tümleşik bir şekilde yapılandırılmasını, regülasyon ihtiyaçlarının zorunlu kılınmasını ve yönetim karmaşıklığını azaltarak, toplam sahip olma maliyetinin düşürülmesini amaçlamaktadır. Politika tabanlı yönetim ile veritabanı yöneticilerinin rutin bakım harcadıkları zaman büyük ölçüde kısalmaktadır. Bu özellikle birlikte yapabileceklerimize bakacak olursak kuralı baştan belirleyip buna aykırı eylemin gerçeklemesini engelleyebiliriz . Developerlarınızı gözetim amaçlı denetleyebilirsiniz.

Bu policyler ne işe yarar neler yapabiliriz ilk olarak policy management altında bulunan facet condition target terimleri açıklayacak olursak

Facet : Çeşitli objelerin birbirini tamamladıkları özelliklerin kuralların bulunduğu yer.

Condition : Belirli bir facet altındaki bir ya da birkaç özelliğin hangi değerlerde olmasını istediğinizi ayarladığınız nesnelerdir

Target : Hangi nesnelere uygulayacağımızı belirler

İlk olarak Management studio çalıştırıyoruz.


Resim-2

Policy Management Condition tabının altında new Condition diyerek Condition’u oluşturmaya başlıyoruz.


Resim-3

Oluşturacağımız Condition’a bir isim belirtiyoruz.


Resim-4

Condition oluşturduktan sonra policy altından new policy diyerek biraz önce oluşturduğumuz Condition ile policy’i eşleştiriyoruz. Burada Evulation Mode kısmından bahsedecek olursak

On demand : Yazdığımız kuralı manuel olarak çalıştırmak için seçebiliriz.

On Schedule : Bir agent job aracılığı ile kuralları otomatik olarak çalıştırabiliriz.


Resim-5

On Schedule seçip görevin hangi saatlerde hangi gün çalışması gerektiğini belirliyorum.


Resim-6

Oluşturduğumuz policyleri görmekteyiz.


Resim-7

Eğer istersek oluşturduğumuz policyleri farklı sunucularda kullanmak üzere export import işlemlerini gerçekleştirebiliriz.


Resim-8

Hazırlamış olduğumuz policy’i bir veritabanına uygulamak istersek veritabanı üzerinde sağ tıklayarak policies tabından evaluate seçeneği seçerek uyguyabiliriz.


Resim-9

Oluşturduğumuz policyi uygulamak için sağ alt köşedeki evaluate butonuna tıklıyoruz


Resim-10

Oluşturduğumuz policy başarıyla ilgili veritabanına uygulandı.


Bu makalemizde SQL Server 2008’in yeni özelliklerinden biri olan policy management özelliği hakkında bilgi sahibi olmaya çalıştık.Özetlemek gerekirse Bu işlemin en temel faydası kategori bazında Mandate Database Subscriptions seçeneğini enable ya da disable edebilmenizdir. Mandate etmiş durumdaysanız, targettaki veritabanları zorunlu olarak bu policy’e uygulanmış olur.Uygulamadığımız takdirde ise bu oluşturduğumuz kuraldan etkilenmeyecektir.

15 yılı aşkın bir süredir Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim. Bilişim sektörü ile alakalı farklı eğitimler sertifikalar edinerek bu sektör içerisin de son 12 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yeditepe Üniversitesi Makine bölümü ve Eskişehir Üniversitesi işletme bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonlarda görev aldım.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir